Može li se uživati u motociklizmu uz malo para i vremena?

Postoji izreka među motociklistima koja kaže: „Ako vozite motocikl, nećete imati pare za poroke“.
Ovaj tekst je namenjen onima koji bi želeli da se bave motociklizmom, ali imaju ograničene finansije i vreme. Zvuči nerealno? Ostanite sa nama do kraja teksta. Daćemo vam par saveta.
Skupoća na sve strane pa i u motociklizmu
Svedoci smo da su cene robe i usluga “skočile” tokom pandemije kovida i aktuelnih geopolitičkih dešavanja. Tako su i delovi za motocikle poskupeli, motocikli su poskupeli i usluge vezane za motocikle su poskupele.
Gotovo da više nije moguće povoljno kupiti motocikl srednje ili veće kubikaže u dobrom ili izuzetnom stanju. Na kraju, i održavanje takvog motocikla u optimalnom stanju za mnoge nije zanemarljiva cifra. No, pametnim izborom i odlukama ipak možemo smanjiti troškove.
Prvo da sagledamo realnost
Šta je realnost u ovom slučaju? Pa naša lična situacija, naše slobodno vreme i novčanik. Sa druge strane, društvene mreže i proizvođači na neki način vrše “pritisak” i stvaraju “idealnu sliku” kroz razne vidove reklama i promocija.
Moderan motocikl sa puno gedžeta, mnogo dodatne opreme, vožnja preko Alpskih prelaza, prenoćište u hotelu i ručak u restoranu. Slažemo se, zašto da ne! Mogu li svi to da priušte? Ako ne možemo, da li treba da se držimo podalje od motociklizma?
Vratimo se, par decenija unazad. Nekada je motociklizam imao imidž slobodarskog duha i čvrste volje.
Na čuvenom “Pariz – Dakar” reliju vozili su se i pobeđivali motocikli bez TFT displeja, bez “kvišiftera”, bez elektronike, bez interneta. Motocikli su prevaljivali stotine kilometara dan za danom, pod maksimalnim opterećenjem u najsurovijim uslovima.
Gas na sajlu, karburator, halogene sijalice, papirna mapa i gas! Zašto danas, trideset – četrdeset godina kasnije ne bismo mogli da vozimo i uživamo bez svega što nam zapravo i nije tako neophodno? Nemamo ništa protiv da se razumemo! Motocikli se razvijaju i to je dobro. Samo nemojte misliti da vam je potreban najmoderniji motocikl i poslednja reč tehnike.
Nije sreća moderan i skup motocikl u garaži ili na parkingu. Sreća je onaj na kojem ste vi negde na nekom lepom putu.
Dolazimo do toga da je izbor motocikla krucijalan
Postoje motocikli koji su dizajnirani za maksimalne performanse. Sa druge strane, postoje i motocikli koji su jednostavne mehanike i ne zahtevaju mnogo pažnje osim redovnih servisa. Ako želite da se vozite uz male troškove, upravo takve motocikle treba da razmatrate.
Idealno bi bilo da takav motocikl ima dva ili jedan cilindar. Manje ili srednje kubikaže. U tom izboru, za mnoge će odlično rešenje biti i maksi skuter. Time dobijate mesta za prtljag i visok nivo komfora za sličan novac.
Naravno, ozbiljni kandidati su i mnoštvo polovnih motocikala koji su jednostavne konstrukcije. Na primer, Suzuki Bandit 600 sa neuništivim agregatom, klasičan enduro Yamaha XT600, Kawasaki ER5, itd. Čak su poslednjih godina sve popularniji upravo bazični motocikli malih i srednjih kubikaža, pa ih takve imate i nove u ponudi.
Nemojte misliti da su takvi motocikli dosadni ili loši. Svaki motocikl ima karakter. Postoji i draž u jednostavnim motociklima koji malo traže, a puno daju.
Šta ste izabrali utiče na troškove
Troškovi održavanja motocikla nisu mali. No, ako ste izabrali jednostavnu mašinu koja je srednje kubikaže, na primer do 500 kubika, cena eksploatacije biće među najnižima za motorno vozilo.
- Registracija je ispod 20.000 dinara
- Motocikli u toj klasi u većini slučajeva ne prelaze potrošnju od 5L/100 kom. Neki i manje.
Pored toga, manji i jednostavan motocikl, ima još benefita:
- Mogu da koriste jeftinija ulja u manjoj količini.
- Gume su jeftinije i sporije se troše.
- Umesto tri diska obično imaju dva. Kočnice na manjim motociklima duže traju i jeftinije su.
- Prenos motocikla (lanac i lančanici) duže traju i jeftiniju su.
Značajna ušteda i treći benefit ovakvih motocikla je i mogućnost da zbog jednostavnosti mehanike sam motocikl bude lak za održavanje. Pod time se misli da je za servis potreban bazičan alat i znanje za održavanje ili eventualnu popravku. Sve se kvari, samo je nekada to lakše, a nekada teže rešivo.Kod ovakvih motocikla, to je lakše. Za zamenu ulja, svećica, filtera, neće vam biti potreban majstor. Odradite to sami i ušteđeni novac potrošite na benzin.
Na primer, Kawasaki Ninja 250, ima potrošnju od svega 3.70 litara na 100 kilometara. Po aktulenoj ceni benzina od 186 dinara, za 2100 dinara možete da se vozite 300 kilometara. Što je sasvim lepa vikend vožnja.
Suzdržite se kupovine nebitne opreme
Katalozi su puni dodatnih delova za motocikle. Štitnik za ovo, štitnik za ono, štitnik štitnika, auspusi, drugačije ručice, deflektor za vizir, maglenke, itd. Možemo nabrojati gomilu nepotrebne tzv. opreme. Poštujemo ako volite da “kitite” motor (autor teksta prvi to radi). No, većina toga nije neophodna i čisto je troškarenje.
Ono šta treba da kupite i investirate je prtljag na motociklu. Gledajte da budete što kompaktniji i lakši. Za jednu osobu uglavnom je dovoljna samo tank torba i veći repni kofer. Umesto LED migavaca i auspuha, bolje kupite sebi ličnu zaštitnu opremu koja vam nedostaje.
Gde i kako vozite?
Poprilično utiče na troškove vožnje. Pre svega izbor destinacije.
Zapad i sever Evrope je skuplji za vožnju od Balkana, odnosno našeg komšiluka, pa dalje ka istočnoj Evropi i Aziji. Pogotovo kada se radi o višednevnim putovanjima sa prenoćištem.
Opcija za noćenje u sopstvenom šatoru je validna opcija, ali nije uvek moguća i praktična. Pogotovo kada je vreme hladno ili pretoplo, ukoliko su kiše, itd. Pri tom, šator morate da raspakujete, spakujete, što dodatno troši vreme i dodaje težinu motociklu. Zato dobro razmislite kada je prihvatiljivo da noć provedete u šatoru, a kada je ipak smeštaj sa tuš kabinom i čistim krevetom bolja opcija.
Ukoliko rešite da se hranite po restoranima, troškovi se brzo mogu nakupiti. Umesto toga, supermarket je povoljniji izbor. Pogotovo ako imate smeštaj sa kakvom takvom kuhinjom gde ćete moći sami sebi da napravite pristojan i kvalitetan obrok.
Kada je reć o samoj vožnji, budite lake ruke. Držite se umerenih brzina iz nekoliko razloga:
- Manje se umarate
- Bezbednije je
- Smanjujete potrošnju goriva osetno
- Manje habate potrošne delove
- Nećete zaraditi kaznu
Iz gore navedenih razloga, ponekad je bolje izbegavati grupne vožnje. Obično takve vožnje nemaju usaglašen tempo, traže koordinaciju, gubi se više vremena i možda završite negde gde ne biste hteli.
Suzdržite se od promena motocikala
Što ste duže u vlasništvu jednog motocikla, to je veća ušteda.
Razlozi su jednostavni, pri svakoj kupoprodaji motocikala gubite. Gubite na prodajnoj ceni, gubite na stvarima koje ste sredili i uložili u svoj motocikl. Pri kupovinu drugog, ponovo ulažete u delove i servise. Na to dodajte i poneku modifikaciju i eto bespotrebnog troška.
Treba naći i vremena za vožnju
Džabe motocikl, kakav god da je ako nema vremena za vožnju. Uvek ima nešto preče. Porodica, posao, nešto oko stambenog prostora da se uradi. Vreme teče i prolazi brzo. Zato nemojte čekati druge ljude, nemojte čekati “bolje dane” i tešiti se da imate vremena. Uključite motocikl u svakodnevne aktivnosti.
Ako imate manji motocikl, doneće vam značajne uštede po pitanju vremena, goriva i parkinga. Idite motociklom na posao, idite u nabavku… Živite svakodnevnicu na dva točka. Makar se i uveče provozali po gradu bez cilja.
Sigurni smo da bar jednom mesečno svako od nas može da odvoji bar jedan dan za sebe. Budite produktivniji tokom nedelje, spavajte i budite se na vreme. Smanjite upotrebu telefona za sat vremena dnevno. Zvuči kao ništa, ali sat vremena, na 29 dana, je 29 sati uštede tokom meseca.
Eto ga jedan dan za vožnju. Taj dan napravite turu od 300-500 kilometara. Neka je to samo jedan dan mesečno, april, maj, jun, jul, avgust, septembar, oktobar. Odnosno 7 meseci po 500 kilometara i eto 3500km ove sezone. Plus na to dodajte svakodnevne aktivnosti i ta cifra lako može da dođe do 6000km. Da, to ne zvuči puno ali bolje je i 6000km nego ništa.
Rezime
Motociklizam je verovatno jedan od najlepših hobija. Kakav će motociklizam biti zavisi od nas pojedinačno. Različiti ljudi imaju različite potrebe i stavove, što je sasvim u redu. Motociklizam je sloboda, a to znači da svako može da uživa u motociklima na način koji voli i na način koji može. Zato na tržištu postoji toliko različitih dvotočkaša. To je priroda i lepota motociklizma.
Na koji god način da uživate u motociklizmu, dokle god ne ugrožavate sebe i druge, sve je u najboljem redu. Ovaj tekst je samo skup saveta i smernica koja će nadamo se nekima od vas biti od koristi ili ohrabiti da ipak, ne odustane od motociklizma. Poštujte jedni druge šta god da voze. Na putu u susretu pozdravite kolegu motociklistu sa dva prsta i uživajte na svom dvotočkašu.
Foto: Shutterstock.com