Da li mora da se razrađuje motor novog automobila?

Danas mnogi tvrde da je razrađivanje motora kod novog vozila stvar prošlosti. Nekada je to bilo obavezno, ali danas je navodno proizvodnja motora dostigla izuzetno visoke standarde po pitanju tolerancija, obrade raznih površina i uklapanja raznih delova, pa nikakva razrada nije potrebna.
Što bi se reklo - sedi i vozi kako želiš. Ali tu priču "kvare" sami proizvođači automobila koji ipak savetuju da se auto prvih npr. 1.000 do 1.500 kilometara vozi tako da se ne ide u visoke obrtaje, da se ne ubrzava suviše jako, da se auto ne opterećuje suviše, da se ne vuče prikolica...
Kome sada verovati? Onima koji su napravili auto ili onima koji tvrde da se ipak bolje razumeju?
Da, napredovali su materijali, tehnologija izrade, koriste se kvalitetnija motorna ulja i tako dalje, ali ipak savetujemo da poslušate one koji su napravili taj auto.
Pročitajte uputstvo za auto
Nažalost, malo ko čita uputstvo za upotrebu automobila sve dok ne naiđe na neki ozbiljan problem. A u tom uputstvu bi trebalo da piše nešto i o korišćenju auta tokom prvih stotina ili hiljada kilometara.
U njemu ćete naći određene smernice, ali daćemo vam savete koji važe generalno za većinu vozila.
Visoki obrtaji
Ne „terajte“ motor u visoke obrtaje. U uputstvu za mnoga vozila nije određen maksimalan broj obrtaja, već vas samo upozore da bi „bilo lepo“ da ga tokom početnog perioda poštedite visokih obrtaja.
Kod benzinaca to obično znači da ne idete preko 3.000-3.500 o/min, mada i tu može da bude drastičnih razlika pošto savremene turbo benzince u svakodnevnoj vožnji uglavnom nema ni potrebe "terati" preko 2.500 obrtaja.
I kod dizelaša uglavnom nema potrebe da prelazite 2.500 obrtaja.
Oštra ubrzanja
Slično važi i za oštra ubrzanja – savremeni turbo motori odlično „vuku“ od neverovatno niskih obrtaja, bez obzira da li je reč o benzincima ili dizelašima, pa mnogi vozači nesvesno i nepotrebno preteruju sa pritiskanjem papučice gasa pri samo npr. 1.500 o/min.
Jednostavno – imaju osećaj da voze auto sa mnogo više konja nego što auto zaista ima, pa adrenalin i emocije nadjačaju razum.
Dakle – nežno sa papučicom gasa, bar u prvih 1.000 kilometara. Pritom budite naročito blaži u vožnji dok motor ne dostigne radnu temperaturu.
Izbegavajte hladne startove i kratke vožnje
Mnogo kratkih vožnji i hladnih startova, naročito zimi, veoma loše utiču na bilo koji motor, a kod potpuno novog mogu da imaju još negativniji uticaj.
Ne preopterećujte auto
Ne preopterećujte auto teretom ili putnicima, koliko god ste željni da provozate troje-četvoro prijatelja u svom novom ljubimcu, pri čemu ćete sigurno bar jednom da čujete: „Daj mu malo gasa, da vidimo kako ide“.
Takođe izbegavajte i vuču prikolice prvih 1.000 do 1.500 kilometara.
Vozite u različitim režimima
Tokom perioda razrade motora često menjajte broj obrtaja. To se postiže vrlo lako - normalnom vožnjom u svakodnevnom saobraćaju.
Nemojte da izađete na neki regionalni put i većinu vremena provedete vozeći konstantnom brzinom dok ne pređete 1.000 kilometara u želji da što pre razradite motor, kako ne biste morali više da razmišljate o tome.
Ipak, trudite se da izbegavate „špic“ i saobraćajne gužve koliko je to moguće. Jednostavno, vozite normalno, tamo gde ima raskrsnica, semafora, krivina, uobičajenog saobraćaja – tako ćete menjati stepene prenosa u menjaču, broj obrtaja motora, koristiti kočnice...
Podsetimo se da ne treba razraditi/uhodati samo motor, već i brojne druge delove, sisteme i komponente.
Na primer, deluje nelogično, ali potpuno nove gume nemaju najbolje prijanjanje – tek nakon nekoliko stotina kilometara one dostižu svoj pun potencijal po pitanju dobrog držanja na asfaltu.
Tu su i kočnice. Potpuno novim pločicama treba da se skine određeni sloj kako bi se stiglo do materijala koji bolje hvata disk, ali i da pločica i disk ostvare dobro naleganje. Zato prvih nekoliko stotina kilometara budite blagi sa kočnicama. Treba da ih koristite što više, ali bez oštrog kočenja (osim u slučaju nužde – to se valjda podrazumeva).
Generalno se savetuje i izbegavanje visokih brzina, pošto otpor vazduha pri visokim brzinama može da predstavlja ozbiljno opterećenje za motor.
Foto: Shutterstock.com
Bane
Kupili u firmi 6 novih Oktavija, ja moju razradjivao prema uputstvima iz knjizice, oni svoje nisu. Epilog, sve trose ulje osim moje. A ja moju sada przim vise nego oni svoje.
Milos
Apsolutno si u pravu. Prvih par hiljada km tokom kojih treba povesti računa je ništa u odnosu na dobit koja će se ostvariti u nekoliko narednih desetina ili stotina hiljada. Najbolje mi je ono razmišljanje, "ko ga jebe neću da mu robujem ja sam njega kupio ne on mene". Slažem se delimično sa tim jer ne treba preterivati ali dobro svako ima svoj neki merak. Ali ne mogu da shavitim neko iživljavanje na mašini i voziti kao na trkama..... Na kraju ce svakako da plati ceh taj ko je tako razmišljao.....
Milos
Trebalo bi povesti računa kao što i sami kazu prvih 1000km, mada ne bi bilo loše i još koju stotinu preko. Na duge staze će mnogo značiti. Naravno neće motor da se razleti ako se ne razradi ali može doći do manjih performansi, povećane potrošnje ulja, skraćena radnog veka.....