Kako se stiče poverenje u gume na motociklu?

Zamislite da imate „najbolji motocikl na svetu“ i da ste „najbolji vozač na svetu“. To je naravno bajka, a u toj bajci je zli čarobnjak začarao gume da budu najlošije na svetu.
Kada imate najlošije gume, onda ne možete da ukočite niti da skrećete. Sve što znate, sve što radi motocikl, svaka elektronika, mora da bude u najboljem kontaktu sa podlogom, a za to su zaslužne gume. Toliko su bitne. Možda i najbitnija stvar na motociklu su gume.
Onda nije ni čudo da mnogi vozači motocikla imaju rezervisanost i brigu oko guma. Da li će da mi „pusti“ dok kočim Ako se više nagnem u krivini po kiši da i ne govorimo? U ovom tekstu bavimo se temom kako da steknete poverenje u gume.
Prva stvar je izbor guma
Kada govorimo o izboru guma, iste možemo birati po različitim kriterijumima. Na primer po cenovnom rangu, dizajnu, itd. No, prvi kriterijum treba bude tip gume. Imamo ih nekoliko u osnovi:
- Supersportske gume
- Sportske gume
- Sport touring gume
- Adventure gume
- Offroad
Šta je ideja? Pa izabrati tip gume u skladu sa načinom na koji će se voziti motocikl. Navodimo i primer iz prakse:
Hoćemo maksimalno prijanjanje da bismo imali što veću sigurnost i performanse pri prolasku kroz krivine. Motocikl upotrebljavamo u javnom saobraćaju. Šta ćemo da kupimo? Sportske gume?!
To je greška!
Sportske gume su dizajnirane tako da im je potrebna određena temperatura da postignu maksimalne performanse. Jednostavnije rečeno, moraju da se zagreju. Da li ćete zagrejati gume u javnom saobraćaju? Verovatno nećete. Čak i da uspete, ohladiće se i opet morate ispočetka.
Postoji zabluda da su sportske gume mekane. Sasvim suprotno, one mogu biti nekoliko puta tvrđe od putnih guma. Zato što su predviđene da rade u ekstremnim uslovima koji nisu mogući u javnom saobraćaju.
Proizvođač je kod sportskih guma vagao da dobije maksimalnu trakciju i koliko toliko duži životni vek gume dok se ne potroši. To znači da ta guma nije predviđena da trpi veću težinu od sportskog motocikla. Pogotovo ne teži motocikl sa prtljagom.
Šta nam ostaje? Platili smo dosta vrhunsku sportsku gumu, ali nismo imali gde da iskoristimo njen potencijal, a pri tom smo je težinom upropastili mnogo ranije nego što bi trebalo.Vozili smo je hladnu i ništa nismo dobili od performansi.
Sa druge strane, imamo sport touring gumu, koja je predviđena da podnese teži motocikl, predviđena je da se vozi čak i po hladnom, pa nije potrebno da se zagreva (bar ne u tolikoj meri kao sportska). Što znači da je takva guma bolji izbor od čisto sportske gume.
Tehnologija guma je toliko napredovala da su sport touring gume tako dobre da gotovo nema potrebe za drugim gumama dokle god se vozimo na putu, a one vrhunske mogu da podnesu čak i amatersku vožnju na stazi. Koliko su gume napredovale kroz godine vidi se i kroz činjenicu da takve gume koriste motocikli koji su teški preko 230 kilograma i imaju preko 150 konja.
Početkom 2000-ih to su bile enormne cifre kojim su raspolagali samo supersportski motocikli od 1000 kubika. Dakle, ako izaberete neke od sport touring guma poslednje generacije, imate i više nego dobru gumu koja verovatno prevazilazi vozačke sposobnosti običnog motocikliste.
Ispoštujte fabričke dimenzije
Fabrika je sa dobrim razlogom proračunala veličinu guma za određeni motocikl. Uzela je u obzir namenu motocikla, snagu motora, upravljivost, itd.
Ako motocikl nosi zadnju gumu dimenzija 160/60 R17 a mi ugradimo 180/60 R17, bilo da želimo veću stabilnost ili nam je “tako lepše”, mi smo zapravo napravili štetu.
- Platili smo skuplje gumu jer je veća
- Narušili smo perfomanse motocikla
Prvo, veća guma je teža i napravili smo ogibljenju veći posao, pa i agregatu. Drugo, širina gume je predodređena širinom same felne. Ako stavimo veću gumu u užu felnu, guma će biti deformisana i neće imati oblik koji joj je potreban. Kao takva ta guma će biti “gora” za vožnju od fabričke dimenzije. Kada se guma tako ponaša, onda u takvu gumu nikada nećemo imati poverenja.
Uparite gume
Kao što smo napomenuli na početku teksta, treba izabrati gume shodno nameni. To znači da bi prednja i zadnja guma trebalo da budu od istog proizvođača i iste namene. Greška bi bila montirati napred supersportsku gumu “da imamo bolju trakciju” a pozadi sport touring gumu da nam traje više kilometara.
Da li je okej voziti gume različitog proizvođača? Uglavnom da dok su iste namene. No, ipak, svaki proizvođač ima sopstvenu viziju kako guma treba da se ponaša, odnosno svaka guma ima svoj karakter. Zato je dobro da ipak budu uparene kako bi obe gume pružale taj unikatan osećaj i davale ujednačenu povratnu informaciju vozaču.
Birajte gume po svojoj volji
Gume za motocikle su specijalnost koju poseduju samo iskusniji, dobro poznati i afirmisani proizvođači. Ako izaberete neke od modela novije generacije možete biti sigurni da imate kvalitetan proizvod.
Svakako, uvek je dobra ideja da se raspitate kod drugih kolega o modelu guma koje razmatrate. Osim ako ne pitate profesionalca, uzmite savete i mišljenja sa rezervom. Kao što smo rekli negde na početku teksta, svaki proizvođač ima svoj pristup konstruisanja gume. To ne znači da je jedna bolja od druge, već imaju drugačiji karakter.
Na primer, neka guma je stabilnija i udobnija na pravcu, ali teže pada u nagib. Neka je guma pak brža i reaktivnija na promene pravca, što može da pomogne kod motocikala kojima je potreban odlučniji potez na upravljaču da bi skrenuli. To je već stvar ličnih afiniteta. Tako da je jedna guma za nekog odlična, za nekog loša, a istina je obično negde između.
Da li je nekome ta guma pustila u nagibu pa uhvatila, opet uzmite sa rezervom jer je pitanje da li je guma dovedena do limita, da li je pregazila nešto klizavo ili je bila greška vozača.
Loš pritisak je ogroman problem
Ni jedna guma, ni jedan motocikl, ni jedan vozač ne može da kompenzuje loš pritisak u gumama. Često se piše, kako za automobile tako i za motocikle, da pritisak treba da bude adekvatan i to se uzima zdravo za gotovo.
Kada guma motocikla nije napumpana na određeni pritisak, ona više ne radi kako je dizajnirana. Kad je tako, onda nemamo dovoljno trakcije i nesigurni smo u gume. Evo i zašto:
Asfalt po kome vozimo nije ravan kao staklo. Površina mu je gruba. Guma kada naleže na asfalt popunjava sve te površine. Da kažemo da guma bukvalno “ulazi u asfalt” i grabi podlogu. Zato je npr. asfalt na trkačkoj stazi grublji nego onaj koji se koristi za javni saobraćaj. Da bi se guma više “zarila” u podlogu.
Pored toga, kao što znamo, motocikl na ubrzanju potiskuje zadnju gumu na podlogu, a oslobođa prednju gumu težine. Na kočenju je suprotno, tereti se prednja guma, a zadnja rasterućuje. Dakle, to što guma “radi” sabija se i rasteže, zagreva gumu i daje joj trakciju. Kada se guma zagreva, postaje mekana, i kao takva bolje prijanja na podlogu. Sve ovo je moguće i radi samo kada je pritisak u gumi adekvatan.
Previše napumpana guma neće moći “da radi” i da se zagreva. Sa druge strane, premekana guma jednostavno se deformiše i uvija ispod motocikla. Što će pored neartikulisanog ponašanja dovesti i do ubrzanog habanja. Dakle, pritisak je osnov za svaku gumu da bi funkcionisala i pružila najbolje što može.
Guma može više nego što mislite
Da, možemo reći da što je nagib motocikla veći, veći je i rizik da guma prokliza jer se vozi blizu ruba gume. To i nije baš u potpunosti tačna konstatacija. Zapravo, kontaktna površina gume kod motocikla je najmanja dok je motocikl uspravan. Kada je motocikl u nagibu, guma tada naleže na asfalt većom površinom. Zato su gume takve kakve jesu, imaju pečurkasti oblik. Veća kontaktna površina, znači više trakcije.
U nagibu guma ima još jednu dobru osobinu koja će vam pomoći da imate još bolju trakciju. Većina modernih guma za motocikl zapravo se sastoji iz više komponenti. Zato se kaže da su dvokomponentne gume. U praksi, to znači da je na sredini pneumatika tvrđa guma da bi izdržala veću kilometražu i bila otpornija na habanje. Sa strane, gde guma naleže kad je motocikl u nagibu nalazi se mekša guma koja se brže troši, ali daje bolju trakciju.
Ponekad se prelaz sa tvrđe na mekšu strukturu gume može vizuelno uočiti. Dakle, nemojte u nagibu razmišljati puno o gumama. One mogu i držaće vas dokle god vi ne uradite nešto glupo ili naletite na nešto klizavo, npr. ulje. No, to je već neka druga priča i nije za ovaj tekst.
Na kraju, budite nežni prema gumama
Kao što smo naveli već u tekstu, guma “radi”, menja kontaktnu površinu, rasterećuje se i optrećuje. To je njena sudbina i način na koji živi i radi. Vozač mora da ima na umu da gumi najviše prijaju progresivna opterećenja, što znači u praksi da kada kočimo, ne zgrabimo kočnicu svom silom.
Počinjemo sa manjom kočionom silom, dajemo vremena da se težina sporije prebaci na prednju gumu, a kako se težina povećava, guma se više širi, utiskuje i lepi za podlogu dajući nam osećaj sigurnost kroz povećanu trakciju. Tada guma dozvoljava da se koči čak i toliko jako da motocikli sa jakim kočnicama mogu da urade i tzv. “stopi”.
"Stopi" je kada kočenjem prednjom kočnicom, bukvalno odignete zadnji točak u vazduh i vozite na prednjem točku. Eto, toliko prednja guma može da zadrži trakciju kada vozač zna šta radi. Ovo je samo primer kojim dočaravamo mogućnosti gume, ne pokušavajte da izvodite stopi jer postoji rizik od štete i povreda.
Isto to važi i za zadnju gumu, gas kada izlazimo iz krivinemo dajemo linearno, sve više kako se motocikl uspravlja. Tako će se gume ponašati predvidivo, sigurno, što će vam dati dodatnu dozu sigurnosti i poverenje u gume.
Rezime je jednostavan
Šta vam treba da bi bili sigurni i verovali sopstvenim gumama?
- Sveže gume dobrog stanja
- Adekvatan tip gume spram upotrebe
- Napumpane gume na propisani pritisak
- Veština na komandama motocikla
Uz poznavanje osnovnih tehnika upravljanja motociklom i osnovno znanjee kako gume funkcionišu, to je sasvim dovoljno za vožnju motocikla na javnom putu, uz potpunu kontrolu i poverenje u gume.
Naravno, ne zaboravite da bez obzira na gumu, kvalitet podloge se konstatno menja. Nov asfalt, stari, uglačan, zamašćen, ofarban… Količina trakcije koju može podloga obezbedi može biti različita na kratkim distancama tokom skretanja i kočenja. Zato uvek ostavite nešto rezerve da bi imali vremena za reakciju.
Foto: Shutterstock.com