Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Da li korišćenje tempomata može da bude opasno?

Da li korišćenje tempomata može da bude opasno?
Postavljeno 17.01.2023. u 12:09
Autor: Dragan Romčević

Tempomat (ili „kontrola krstarenja“) može da poveća rizik od saobraćajne nezgode, iako sprečava prekoračenje ograničenja brzine.

Da naglasimo – govorimo o starom, „primitivnom“ tempomatu. Savremeni adaptivni tempomati koji prate kretanje drugih vozila i mogu sami da usporavaju i koče, sasvim su druga priča – njima se sada ne bavimo.

Prednosti tempomata su uglavnom jasne. Ne morate da držite nogu na papučici gasa beskonačno dugo na auto-putu, pa možete da se protegnete i promenite poziciju sedenja bez uticaja na papučicu gasa, ne morate da brinete o ograničenju brzine i slično.

Naravno, morate da pratite saobraćajne znakove i da usporite kada je to potrebno.

Zašto bi neko uopšte pomislio da je tempomat „opasan“?

Jedan od glavnih problema je kašnjenje prilikom kočenja u slučaju potrebe za iznenadnim/oštrim kočenjem. Do kašnjenja dolazi iz dva razloga:

1)   Drugačiji položaj stopala u odnosu na papučicu kočnice
2)   Pad koncentracije

Kako dolazi do kašnjenja zbog drugačijeg položaja stopala?

Tako što desno stopalo nije na papučici gasa i ne može u deliću sekunde refleksno da se prebaci na papučicu kočnice.

Međutim, mnogi vozači tvrde da im „pogađanje“ papučice kočnice u kritičnim situacijama ne predstavlja nikakav problem. Stoga smo pokušali da utvrdimo gde prosečan vozač drži desno stopalo kada koristi tempomat.

Kod većine jednostavno nema pravila – pomeraju desnu nogu u zavisnosti od dužine vožnje, umora, utrnulosti noge, kao i od vrste vozila.

Da li tempomat zaista izaziva pad koncentracije?

Mnogi tvrde da korišćenje tempomata i pad koncentracije ne mogu da se dovode u vezu, pošto tempomat samo održava brzinu, dok vozač i dalje mora da bude koncentrisan na druga vozila, krivine, itd. Na primer, ako ste u desnoj traci na auto-putu, morate da pazite na kamione i autobuse koji se kreću sporije od vas.

Međutim, 2013. godine u Francuskoj je obavljeno testiranje čiji su rezultati pokazali da tempomat utiče na brzinu reakcije vozača. Umesto pravih automobila korišćen je simulator, a vozačima su, između ostalog, praćeni pokreti očiju i moždana aktivnost.

Pokazalo se da sporije reaguju prilikom kočenja u različitim situacijama, da preticanje obavljaju manjim brzinama, da ređe koriguju putanju, tj. poziciju u svojoj traci, itd. Takođe je primećeno da im se usporavaju pokreti očiju i moždana aktivnost.

Profesor Andre Dufour, koji je vodio istraživanje, rekao je da nije protiv tempomata, ali smatra da bi vozači trebalo da budu pažljiviji kada ga koriste. 

Zaključak

Tempomat je definitivno koristan, mada ima određenih mana, naročito u nepredviđenim situacijama i pri lošim vremenskim uslovima.

Kakva su vaša iskustva? Da li i koliko često koristite tempomat, u kojim situacijama, da li ste primetili da vam usporava reakcije? Smatrate li da je testiranje u Francuskoj relevantno, pošto su vozači koristili simulator umesto vožnje pravog automobila?

Foto: Shutterstock.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 16
Pregleda: 14086
Ocena: 5
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Aleksandar Glavonjić

Tempomat je super stvar. Nisam primetio bilo šta negativno navedeno u tekstu.

Odgovori

Branko

Sve je tacno sto je napisno u tekstu o manama i prednostima tempomata. Obzirom da vozim uglavnom WV Pasat po Evropi, najvaznije u svemu je drzati ostojanje u odnosu na vozilo ispred Vas i tada ste mnogo sigurniji u svemu. Za mene je najvaznije da odmaram noge i da nemam grceve u misicima nogu koji su skoro obavezni u voznji po lokalnim putevima. Tempomat nije za grad niti za lokalne puteve iako nema nekog saobracaja, vec za autoputeve. Kod tempomata koncentracija mora biti veca nego kod voznje putem nogu jer tu mozak radi sa zadrskom, da li povecati ili smanjiti brzinu a to je zakasnela informacija iz mozga. Zato odstojanje i samo odstojanje.

Odgovori

Vukašin Josipović

Automobil vozim sa aktivnim tempomatom dal u gradu (30/50/70 km/h) ili na otvorenom, doklo god nisam u koloni jer u tom slučaju se mora previše često aktivirati kad je kreni stani ili stalno usporavanje ubrzavanje. Noga na papučici gasa, jedino na autoputu može da se protegli s vremena na vreme. Opušteno stopalo u na papučici gasa mog auta ga ne tera preko 120/130 km/h sva sreća, negde na 90 je tako da ne utiče na vreme reakcije - prebacivanja na kočnicu. Drugar mi je odavno rekao: "dosadiće ti brzo." evo nakon 7 godina još nije. E sad na motociklu, nikada ne bih aktivirao tempomat, tu je apsolutno nepotrebna stvar i srećom su retki motocikli opremljeni tempomatom.

Odgovori

Nik

Meni odgovara za auto put.. Mnogo bolje nego kada sam paziš na brzinu.

Odgovori

Nedeljko

Ja sam radio kao profesionalni vazac i ne znam sta je to i sta ce u vozilu

Odgovori

Haha

Jao vi profesionalci ste super, svaka vama čast. Ne kapiram zašto inate potrebu da uvek ponižavate nas ostale? Poznajem par takvih kao ti. U najmanju ruku mislite da ste na nivou Tesle a zapravo ste obične šoferčine.

Ivan

Imam tempomat ali ne znam kako da ga uključim i isključim. A i ne treba mi

Odgovori

Srbosav

Koristim ga samo kod debilskih ogranicenja na magistralnim putevima prvog prioriteta kada put prolazi pored neke selendre koja se vidi sa strane, a oni postave tablu ogtanicenje 50 i to 10km pre ulaska u selo i 10km posle sela, tu stvarno nemam zivce da pazim dal cu da pipnem gas malo jace i da udjem u 51 da me drzavni reketasi odma zaskoce, tako da zakucam tempomat na 49 i trudim se da se iskljucim jer ubija u psihu takva voznja na putu koji treba da bude brza magistrala, i ne kazem da treba da se proleti sa sto, ali npr u Hr je kroz svako takvo selo ogranicenje 70 i table ne pocinju i ne zavrsavaju po 10km ispred i iza, samo da bi banda mogla da otima za jedan kmh preko ogranicenja, PS nije dzabe od popisa do popisa 500 hiljada mladih napustilo drzavu

Odgovori

Blavoris Maksimus

Apsolutno se slažem, ja sam otišao sa 26god u inostranstvo, ne planiram da se vraćam zbog mnogih razloga, a jedan od njih je i kupovina diploma sa saobraćajnih i tehničkih fakulteta

Srboljub

Ako ti se ne sviđa ovde, idi u '' lijepu njihovu ''.

Dejan

@Srboljub - što bi on išao iz svoje zemlje? Samo zato što je rekao da nešto ne valja u ovoj zemlji? Zbog takvih kao što si ti i jesmo tu gde smo.

Srbosav

Srboljube kapiram kome pripadas,a samim tim i koji ti je intekektualni nivo, ali nisam znao da botujete i na polovnim automobilima,napredno nema sta dok na sledecem popisu ne ostanete samo vi botovi i penzioneri,a ja nazalost zahvaljujuci slicnim tebi koji ste u vecini odavno u Srbiju dolazim samo da obidjem roditelje inace zivim u Norveskoj sta ces nema svako zeludac za to cime se ti bavis,neki volimo da radimo u struci i za pristojnu platu,bez da nosimo kackete i prsluke sa likom velikog vodje i da nas vozaju po autobusima kao znas vec sta, inace zena mi je Hrvatica pa obilazimo i njene i eto iznese covek neko pozitivno zapazanje, al dzabe,lepo ti je Dejan napisao

Darko BMW 320d 2003

Tempomat, odlicna stvar, doteras na 120 i uzivas u voznji, pametna stvar, odmoris nogu, drzis jednu brzinu, sve sto ti treba na autu za duza putovanja, idem iz Beograda za Leskovac, jednostavno ne osetim put, 300km, lagano, svaka preporuka, ima svoje mane naravno ali sve zavisi do vozaca, i bez njega moze doci do saobracajne nezgode, ljudi jednostavno previse sebi dopustaju, pogotovo strani drzavljani. :)

Odgovori

Čedomir

Tempomat smatram vrlo korisnim i bezbednim pomagalom za vožnju na autoputu, gde ga koristim redovno. Iskreno, nikada ne bih kupio automobil bez tempomata.

Odgovori

Boban Pavlovic

Tempomat (ili „kontrola krstarenja“) može da poveća rizik od saobraćajne nezgode, iako sprečava prekoračenje ograničenja brzine. Mala ispravka, tempomat ne spracava prekoračenje ograničenja brzine. To su dve razlicite stvari. Tempomat drzi zadatu brzinu, noviji usporavaju. Limiter - ne dozvoljava vecu brzinu od zadate

Odgovori

Polovni Automobili

Poštovani, u pravu ste - tempomat i limiter su dve različite stvari, ali u ovom kontekstu se misli na to da kada vozač zada tempomatu određenu brzinu, neće sam nesvesno prekoračiti ograničenje brzine kao što bi mogao da učini vožnjom bez tempomata.