Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Kako 100% proveriti kočnice pre tehničkog pregleda?

Kako 100% proveriti kočnice pre tehničkog pregleda?
Postavljeno 30.11.2021. u 11:30
Autor: Dragan Romčević

Veliki problem sa kojim se susreću mnogi vozači jeste ispitivanje kočnica na tehničkom pregledu.

Još veći problem je to što ne mogu da dođu na tehnički i da preventivno provere samo kočnice kako bi ih na vreme sredili ukoliko postoji neki problem.

Naravno, mogu da obave vanredni tehnički pregled, ali tada obavezno mora da se radi kompletan tehnički pregled, što znači da moraju da plate punu cenu – oko 7.000 dinara.

Oni koji dođu na tehnički sa neispravnim kočnicama u velikom broju slučajeva nemaju dovoljno vremena da ih poprave, pa moraju ponovo da plaćaju punu cenu tehničkog pregleda.

Tri dana za sređivanje kočnica

Ukoliko padnete na tehničkom pregledu, imate samo 3 radna dana da sredite to zbog čega ste pali (u ovom slučaju kočnice) i da se vratite na „popravni“.

Subota i nedelja se smatraju neradnim danima, iako možda tehnički pregled radi i subotom. Rok počinje narednog dana od dana pregleda.

Kada se vratite u roku od ta tri dana, pregledaju se samo kočnice. Ako opet padnete – čitava priča kreće od početka, odnosno kao da prvi put dolazite na tehnički kada dođete sledeći put.

Stoga dajemo nekoliko saveta kako izbeći padanje na tehničkom zbog kočnica:  

1)    Proverite sami kočnice u vožnji - za ovu proveru vam nije potrebno nikakvo automehaničarsko znanje.
Samo nađite neki pravac bez saobraćaja na kojem možete da testirate kako vam auto koči.

Testiranje ne morate da obavljate pri visokim brzinama - nema potrebe da dovodite sebe i druge u opasnost. Brzina od 40-50 km/h je dovoljna.

Možete da počnete i od brzine od samo 20 km/h, tako što ćete oštro i punom snagom da pritisnete papučicu kočnice.

PAŽNJA – prvo kočite lagano, pa postepeno pojačavajte silu i brzinu pritiska na papučicu kočnice sve dok ne dostignete maksimalno usporenje.
Obavezno vežite sigurnosni pojas i izbegavajte da tokom testiranja imate saputnika.

2)    Provera kočnica u servisu – ovo je prilično komplikovana tema, pošto u servisu koji nema valjke kakvi se koriste na tehničkom pregledu ne mogu da urade mnogo toga po pitanju precizne provere.

Naravno, mogu da obave generalnu proveru, kao npr. da provere stanje kočionih pločica, stanje i debljinu diskova (ukoliko imaju podatke i neophodan alat), da „odokativno“ provere ručnu kočnicu i slično.

Međutim, jednostavno ne mogu da vam garantuju da ćete proći proveru na valjcima na tehničkom pregledu – to je nemoguće.

Zabranjena provera (samo) kočnica na tehničkom pregledu

Iako bi bilo veoma poželjno da svaki vozač može da ode na bilo koji tehnički pregled i da precizno proveri SAMO kočnice na valjcima, to nažalost nije dozvoljeno.

Dozvoljeno je obaviti kompletan tehnički pregled koji uključuje i proveru kočnica, ali to znači da se plaća i puna cena tehničkog pregleda. Pošto tehnički košta oko 7.000 dinara (negde više, negde manje), praktično niko radi takvu proveru.

Vozači čekaju da vide kako će da prođu na tehničkom, pa ako padnu zbog kočnica, onda imaju 3 radna dana da ih srede i vrate se ponovo na valjke.

Da li su 3 dana dovoljna za sređivanje kočnica?

Teoretski 3 radna dana jesu dovoljna da bi se kočnice dovele u red. Na sreću – u radni dan se ne računa subota, čak i ukoliko tehnički pregled radi subotom.

Rok počinje narednog dana od pregleda.

Međutim, popravljanje kočnica ne ide baš tako lako i brzo iz više razloga:

a)     Zakazivanje termina u servisu – malo koji servis će vas primiti isti dan ili sutradan. Čak i ako vas prime, treba da utvrde šta nije u redu sa kočnicama i da ih poprave, što može da potraje ne zbog samog procesa popravke nego i zbog nabavke delova.
Pritom vi sve to treba da uskladite sa svojim privatnim i poslovnim obavezama.

b)     „Uhodavanje“ kočnica - montirati nove kočione diskove i pločice ne znači automatski da ćete sutra proći na tehničkom pregledu.

Stvar je u tome što nove pločice ili nove i pločice i diskovi  treba da se „uhodaju“, kako bi se ostvario pun kontakt između njih, a tu su i druge stvari o kojima nećemo sada. Stoga prvo treba da se vozi nekoliko stotina kilometara i da se pritom naravno koriste kočnice, ali blago.
U početku će kočnice imati slabu zaustavnu moć. Vremenom, kako se troši površinski sloj na pločicama i dešavaju neki drugi procesi, kočnice će sve bolje kočiti.

Oštro i dugotrajno agresivno kočenje odmah nakon montiranja novih pločica i diskova može da ostavi veoma negativne posledice po ove elemente, pri čemu će sila kočenja u početku biti prilično slaba, pa može doći i do saobraćajne nezgode.

Kolika je kazna za vožnju neregistrovanog vozila?

Ukoliko ste zbog kočnica pali na tehničkom pred sam istek registracije, pa registracija istekne pre nego što uspete da popravite kočnice, navodimo visine kazni ukoliko odlučite da vozite neregistrovan auto na relaciji kuća-servis-tehnički pregled.

Do 30 dana nakon isteka registracije (datum na registracionoj nalepnici), kazna je 5.000 dinara ili 2.500 ako platite u roku od 8 dana. Preko 30 dana kazna je 10.000 dinara ili 5.000 ako platite u roku od 8 dana.

Kazne nisu toliko strašne, ali ne zaboravite da vam ne važi obavezno osiguranje, pa ako izazovete udes, moraćete vi da platite svu izazvanu štetu. Pritom se kazna za vožnju neregistrovanog vozila povećava zbog izazivanja udesa.

Rešenje ipak postoji

Postoje servisi koji imaju valjke za testiranje kočnica isto kao i tehnički pregledi. Kod njih možete da odete npr. mesec dana pre tehničkog pregleda, da proverite kočnice i da ih na vreme sredite ukoliko ne koče dobro.

Podsećamo da tehnički pregled možete da obavite 30 dana pre isteka registracije.

Nažalost, našli smo samo dva servisa sa valjcima za proveru kočnica i to oba u Beogradu.  

Među njima je „Auto Centar Anđelković“, čiji nam je vlasnik i direktor, gospodin Dragi Anđelković, bio sagovornik i dao mnogo korisnih informacija, saveta i sugestija. On objašnjava da su valjci na kojima se obavlja testiranje baždareni i da ukoliko provera na njima pokaže dobre razultate, vlasnik može bez brige da ide na tehnički pregled. Takođe dodaje:

„U našem servisu može da se obavi kompletna provera automobila pred tehnički pregled, uključujući i kočnice i vešanje.
Isto kao na tehničkom pregledu, proveravaju se prednje i zadnje kočnice, kao i ručna kočnica. Prilikom provere na valjcima dobija se dijagram koji prikazuje sile kočenja, a pošto je sistem baždaren, to znači da daje pouzdane rezultate.
Ukoliko se pokaže da su kočnice loše, na licu mesta može da se utvrdi uzrok i da se obavi popravka. Možda su potrebne samo nove pločice, možda obrada diskova, možda novi diskovi... Zavisi od slučaja do slučaja.
Takođe proveravamo i kočionu tečnost.“

Gospodin Anđelković takođe naglašava da je kod kočnica posebno nezgodno to što ako se obavi zamena pločica i diskova ili samo pločica, pa se odmah nakog toga ode na tehnički pregled, da može vrlo lako da se padne na testu kočenja pošto diskovi i pločice još uvek nisu nalegli kako treba i ne mogu da ostvare dovoljnu silu kočenja.

Napominje da neki proizvođači preporučuju da se nakon ugradnje novih diskova i pločica pređe 300 do 500 kilometara bez snažnih i dugotrajnih kočenja, koja između ostalog mogu da dovedu pregrevanja diskova. Novi diskovi su najosetljiviji na krivljenje zbog pregrevanja, naročito ako se sa takvim diskovima uleti u vodu.

Podrazumeva se da se tokom vožnje nakon zamene mora da se koči, ali blago. To znači da nema svrhe da izađete na autoput i da pređete 300 kilometara praktično bez kočenja samo da biste ispunili „normu“ po pitanju potrebne kilometraže za „uhodavanje“.

Kočnice mogu da se „uhodaju“ i na znatno manjoj kilometraži ukoliko to ciljano radite, ali pritom takođe budite pažljivi.

Inače, saveti po pitanju „uhodavanja“ novih kočionih diskova i pločica mogu da se razlikuju od proizvođača do proizvođača, ali svima je zajedničko da ovu priču treba shvatiti ozbiljno kako se diskovi (ili pločice) ne bi oštetili (na jedan ili drugi način) u prvih par stotina kilometara, da bi diskovi što duže trajali, ali i kako bi kočenje nakon „uhodavanja“ bilo što bolje.

Nije stvar ni samo u tome da se ostvari idealno naleganje površina pločica i diskova – tu su i druge stvari, ali nećemo sada zalaziti u tu priču.

Testiranje kočnica na valjcima može da se obavi i u servisnom centru „Lav auto“, gde su nam objasnili da su valjci isti kao oni koji se koriste na tehničkom pregledu. Nakon testiranja se dobija izveštaj na osnovu kojeg se vidi da li je potrebna neka intervencija.

Ima i slučajeva kada i levi i desni točak imaju zadovoljavajuću silu kočenja, ali je ipak razlika u sili kočenja suviše velika. Do toga može da dođe zbog brojnih razloga. Uglavnom, tada treba proveriti sve elemente, ne samo diskove i pločice, već i kočione čeljusti, itd.

Može li na valjcima da se proveri „ovalnost“ diskova?

Da – isto kao što se proverava kočna sila na svakom točku, tako na valjcima može da se utvrdi i tzv. ovalnost diskova.

Ipak, pošto je ova provera odložena do sredine 2023. godine, odnosno do tada vozači neće morati da brinu o ovalnosti kočionih diskova, bavićemo se time kada dođe vreme.

Zaključak

Problem sa kratkim rokom za popravku automobila nakon tehničkog pregleda je veoma ozbiljan. Sa jedne strane vozači imaju samo 3 dana da poprave auto, a sa druge strane ne postoji mogućnost da na tehničkom pregledu provere samo kočnice po razumnoj ceni.

Stoga nije loša ideja da na vreme proverite kočnice na valjcima, naravno ukoliko ste u mogućnosti, odnosno imate servis sa valjcima u blizini.

Trošak od 750 do 1.000 dinara za pravovremenu proveru u odnosu na 7.000 dinara za ponavljanje tehničkog pregleda ne deluje baš kao bacanje para. 

Foto: Shutterstock.com

 

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 20
Pregleda: 27943
Ocena: 4.8
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Vlada

Zanimljiva tema,I nemoguce je dati univerzalan odgovor..Zavisi od starosti automobila,predjene kilometraze.Ko god moze,neka iskoristi zakonsku mogucnost da registruje mesec dana ranije..Za tih mesec dana moze komotno da otkloni mnoge nedostatke,ako ih ima,a serviser ce dati misljenje o kocionim plocicama i diskovima..Izuzetno je vazno pregledati kocione celjusti,po potrebi rastaviti i podmazati,a ako su zaribale,promeniti ih..Kocione celjusti kod vozila preko 10 godina starosti obavezno pregledati jer njihova ispravnost je 2/3 posla..Naravno, iskusni serviser je neophodan,jer zamena novim delovima nije garant,da ce sve proci glatko..

Odgovori

Dule

Interesuje me svaka promena.

Odgovori

chudoba

Svinjarija kao i niz drugih u nasim kvarnim zakonima, 3 dana za popravku bilo cega je premalo. u nekim zapadnim zemljama je taj rok mesec dana, sto je sasvim razumno, jer ne nalaze se delovi za sve tipove automobila bas jednostavno, a o guzvam u servisima da ne govorimo!

Odgovori

Dragan Ilic

Naravno da je svinjarija kada zakone pišu veprovi !

Somsomar

Testiranje kocnica na nekom pravcu, je besmislica, pogotovo sto skoro svaki auto ima abs, i sto ce sada po novim propisima da se meri sila kojom se pritiska pedala kocnice. Znaci, auto dobro koci, ali posto se mora pedala pritiskati vecom silom od dozvoljene, auto pada na tehnickom. Ne znam zasto administrator nije spomenuo ovu dosta bitnu novinu!

Odgovori

Dejan

Kakve veze ima ABS? ABS ne pojačava silu kočenja - samo sprečava blokiranje. Ovde se misli na odokativnu procenu kako auto koči. To znači da ako vidiš da ti ako slabo koči, onda možda treba da se ide kod majstora. U isto vreme proveriš da li ABS radi, pošto gomila ljudi nema pojma šta je uopšte ABS, čemu služi i kako radi. Znači, prvo testiraš auto i ako ne grize asfalt kod kočenja, postoji velika šansa da neće proći na tehničkom. Ne mora da znači, ali vrlo je moguće. A za razliku između levih i desnih kočnica, to jedino na valjcima.

Somsomar

Gluposti, sta moze prosecan vozac da zna koje je merilo dobrog kocenja? Pogotovo sto zbog ABS-a auto ne ostavlja tragove! Sto se rada ABS-a tice, ako kojim slucajem crkne, na istrument tabli obavezno svetli crvena sijalica i i obavestava zvucnim signalom, i u tom slucaju svako normalan ode kod majstora da se utvrdi kvar!

Dejan

Današnji prosečan vozač teško, sa tim se slažem, ali natprosečan vozač - ne mislim da treba da bude vozač Formule 1, nego samo natprosečan, što danas nije teško - može lako da proveri na namernom jakom kočenju da li mu auto dobro koči. I rekao sam odokativno! I nikakvi tragovi tu nisu potrebni, tako da ABS apsolutno nema veze. A ABS može da crkne a da se uopšte ne upali lampica. Na primer, možda je prethodnom vlasniku crkao ABS, ali je popravka skupa, pa je samo "likvidirao" lampicu koja svetli. Znam za takve slučajeve. Zato svaki vozač mora da zna kako reaguje ABS kada se aktivira - a koliko ih danas to zna? I zato treba pre kupovine auta proveriti da li ABS funkcioniše.

Somsomar

Druze brate pre neki dan sam oterao na teh pregled auto sa pravih 56 000 km, i sve kao u redu, ali zbog prevelike sile kojom treba dejstvovati na papucicu kocnice, nije moga da predje, dok pre toga ni ja ni serviser to nismo primetili, jer se auto na asfaltu ukopavao ko lud!

Dejan

Što se tiče merenja sile na papučici kočnice, za to stvarno ne znam. Pretpostavljam da mogu da budu krive pretvrde pločice, vazduh u sistemu, nove pločice ili diskovi i pločice koji još nisu nalegli?

Neko is mase

Ovo postoji samo u Srbiji. Tuga brate. Koliko je 'tvrda' pedala kocnice je stvar licnog ukusa vozaca. I pedala gasa se razlikuje od modela do modela. Ja se secam suprugin GLK je imao izuzetno 'tvrdu' pedalu gasa u predjenju sa mojim ML.

Milan

Уз сво поштовање свим учесницима у дискусији, уколико се замене само кочионе плочице а не замене се кочиони дискови, потребно је 300-500 км вожње да кочионе плочице ``налегну`` целом површином на кочиони диск. За то време сила кочења није прописно ``задовољавајућа``, нити је идентична на левом и десном точку. Проверено у пракси...

Odgovori

Dragan Ilic

Boli njih uvo za to . Bitno je da uzmu pare u više navrata po više osnovu

Neko is mase

Kakvo je to uhodavanje kocnica? Odakle ove nebulozne izjave dolaze? Radim sa kolima iz hobija vec 30 godina i nikada nisam cuo za ovako nesto.

Odgovori

Polovni Automobili

Te informacije smo dobili od profesionalaca koji se decenijama bave automobilima, a to kažu i sami proizvođači diskova.

Слободан

То се одради за неколико километара, ништа специјално. Првих неколико кочења одрадиш лагано. Следећих неколико средње кочење. На крају пар јачих кочења, и то је то. После возиш без размишљања. То је само да плочице свом површином налегну на диск, јер нису савршено направљене (ни плочице ни диск), али прилично близу.

Miloš

Da si se barem malo posvetio svom hobiju, jer se svaki hobi radi iz ljubavi, sigurno bi negde za tri decenije to cuo. Kao sto i svaki novi deo ili potpuno novi auto ima odredjeni period odnosno kilometrazu za razradu, kako bi sto pravilnije funkcionisao tokom svog radnog veka.

Neko is mase

@Polovni Automobili: Nekoliko faktora je ovde u igri: 1. Kociona povrsina diskova mora da bude ravna 2. Kada se menjaju samo plocice diskovi moraju da se obrade, naravno ako su dovoljno debeli 3. Posto ne postoji perfektno ravna povrsna, prilkom prvog dobrog kocenja nove plocice i diskovi ce da se potpuno 'upare'. Ako je to sto zovete 'uhodavanjem', onda OK. A da majstori izmiljaju toplu vodu to je svima poznato. Kao i proizvodjaci koji se ogradjuju od svega pa preteruju sa savetima.

Dejan

@Neko is mase - da se obrađuju diskovi svaki put kad se menjaju pločice? To mi deluje malo preterano. Ja uvek radim to uhodavanje sa diskovima ili kad samo menjam pločice, a i gume - zato što jako dobro znam razliku između toga kako gume drže kad su potpuno nove i nakon 300 kilometara. Naravno da nisu isto gume i kočnice, ali suština je ista. Čitao sam o ovome po stranim forumima i našao sam hiljadu teorija i mišljenja. Ali neke stvari sam naučio u praksi i toga se držim. Definitivno mislim da treba diskove i pločice prvo lagano "upoznavati" dok se ne izbruse "mikrorazlike" i ne dobije savršen kontakt, a i dok se onaj površinski materijal ne izbrusi.

Neko is mase

@dejan Micrometrom se izmeri debljina diska na više mesta. Odstupanja do 2.5/100 mm su ok. Preko toga disk ide na obradu. Svaki put se meri i obrađuje ako je potrebno. U slučaju kada se instaliraju keramičke pločice diskovi se obrađuju svaki put.