Kupili ste polovni automobil? Saznajte zašto stručnjaci savetuju dubinsko pranje auta

Kupovina polovnog automobila donosi uzbuđenje, ali i niz obaveza koje treba obaviti pre nego što se potpuno opustite za volanom. Jedna od najčešće zanemarenih, ali izuzetno važnih radnji jeste temeljno dubinsko čišćenje vozila. Nije u pitanju samo estetika – reč je o higijeni, zdravlju i očuvanju vrednosti automobila. U nastavku saznajte zašto stručnjaci uvek preporučuju dubinsko pranje automobila nakon kupovine polovnog vozila.
Zašto je važna higijena iznutra?
Kupovina polovnog vozila obično podrazumeva tehnički pregled, promenu ulja i filtera, ali često se zaboravlja ono što je oku skriveno – čistoća unutrašnjosti. Dubinsko pranje auta je osnovna potreba. Tekstil i koža u automobilima upijaju znoj, prašinu, bakterije, grinje i druge nečistoće koje se godinama nakupljaju u sedištima, tepisima i tapacirungu.
Ovo je posebno važno ako je prethodni vlasnik imao kućne ljubimce, pušio u vozilu ili se vozilo često koristilo u gradskoj vožnji sa otvorenim prozorima. Temeljno dubinsko čišćenje omogućava da se svi ti slojevi nečistoća eliminišu i da novi vlasnik uživa u zaista čistom i zdravom okruženju. Kada je u pitanju dubinsko čišćenje Beograd je mesto gde možete pronaći ove usluge i firmu koja će vam pomoći u tom procesu.
Hemija koja se koristi za dubinsko čišćenje dizajnirana je da deluje dubinski, ali bezbedno – bez oštećenja materijala i bez štetnih ostataka. Nakon tretmana, automobilska kabina izgleda čisto i oslobođena je alergena i neprijatnih mirisa.
Možete obaviti dubinsko čišćenje na bilo kojoj lokaciji u Beogradu
Ako ste kupili automobil u gradu, razmislite o lokalnoj usluzi, u zavisnosti od mesta gde živite, profesionlci će doći na vašu adresu i obaviti posao. Kada je u pitanju dubinsko pranje automobila Novi Beograd je mesto gde je ova usluga veoma tražena. Zašto? Zato što gradska vožnja u uslovima gužve, sa čestim ulascima i izlascima iz vozila, dodatno opterećuje enterijer. Prašina, vlaga, znoj i nečistoće lako se akumuliraju.
Pored toga, mnogi automobili kupljeni u gradu prethodno su korišćeni kao taksi vozila, službena kola ili su često menjali vlasnike. To povećava rizik od prisustva bakterija, gljivica i neprijatnih mirisa. U tim slučajevima, površinsko usisavanje ne može pomoći – neophodno je detaljno pranje sa profesionalnim sredstvima.
Dubinsko čišćenje ovde obuhvata pranje sedišta, podova, naslona, vrata i svih teško dostupnih mesta. Primenjuju se specijalizovana sredstva koja uklanjaju mrlje od hrane, kafe, znoja, kao i tragove vlage ili dima.
Uklanjanje nevidljivih problema
Neprijatni mirisi u polovnim vozilima mogu poticati od raznih izvora - prosute hrane i pića, dima cigareta, znoja, vlage ili razgrađenih organskih ostataka koji su se zadržali u tapacirungu. Prilikom dubinskog čišćenja, koristi se specijalizovana hemija sa dubinskim dejstvom koja prodire kroz slojeve tkanine, neutralizuje organske materije i eliminiše bakterije koje izazivaju neugodan miris.
Važno je naglasiti da se kod kvalitetnog dubinskog čišćenja ne koristi samo parfem da bi se “zamaskirao” problem. Nakon hemijskog tretmana, tkanine se detaljno ispiraju profesionalnim uređajima, čime se uklanja i poslednji trag nečistoća. Tek nakon toga, može se primeniti sredstvo za osvežavanje.
Ako je automobil dugo stajao, korišćen po kiši bez adekvatne zaštite, ili ako su podne obloge bile zapuštene, moguće je da su se stvorili uslovi za buđ i razvoj bakterija. Dubinskim pranjem, takve situacije se efikasno rešavaju, čime se sprečava i trajno oštećenje unutrašnjih materijala.
Tkanine na sedištima upijaju tragove hrane i pića, a kod prethodnih vlasnika koji su pušili ili vozili pse ili druge kućne ljubimce – i teže uklonjive ostatke. Vizuelno, to se manifestuje kao promena boje, masne mrlje, zamrljanost ivica sedišta i naslona.
Kod podova i patosnica, izazovi su slični. U njima se talože prašina, zemlja, sitne mrve, ostaci soli (posebno tokom zime), a vremenom se stvara sloj tvrdokorne prljavštine. Prilikom dubinskog čišćenja, svi ti elementi se prvo “omekšavaju” specijalnim deterdžentima, a zatim dubinski izvlače iz strukture tkanine – bez prekomernog kvašenja, što je bitno za brzo sušenje.
Za razliku od površinskog usisavanja koje samo uklanja gornji sloj prljavštine, ovaj profesionalni pristup čisti celu debljinu materijala. U nekim slučajevima, sedišta nakon čišćenja izgledaju čak nekoliko nijansi svetlije, što vizuelno osvežava enterijer i daje potpuno novi utisak.
Kada i koliko često je potrebno ponavljati tretman?
Iako je prvo dubinsko čišćenje najvažnije odmah nakon kupovine, preporučuje se da se ova usluga ponavlja na svakih šest do dvanaest meseci, u zavisnosti od načina korišćenja automobila. Ako često prevozite decu, kućne ljubimce ili ako ste pušač, vreme između čišćenja može biti i kraće.
Zimski i letnji periodi donose specifične izazove – zimi se u auto unose vlaga, blato i so, dok leti znoj i prašina dominiraju. U oba slučaja, dubinsko čišćenje doprinosi da kabina ostane čista, zdrava i bez neprijatnih mirisa.
Redovno održavanje štiti i od trajnih fleka koje mogu nastati ako se prljavština ne ukloni na vreme. Na taj način, osiguravate da vaš automobil ostane u odličnom stanju.
Kupovina polovnog automobila je tek prvi korak. Da biste zaista uživali u svom vozilu, neophodno je da ga prilagodite sebi. Dubinsko pranje automobila je važan korak u tom procesu. Tako osiguravate da vaš automobil bude bezbedan, prijatan i vredan svakog kilometra.
Izvor: PR
Foto: Shutterstock.com