Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Pravilnik koji nikako da zaživi: novo odlaganje strožih uslova za tehnički pregled

Pravilnik koji nikako da zaživi: novo odlaganje strožih uslova za tehnički pregled
Postavljeno 04.07.2025. u 11:46
Autor: Petar Veličković

Primena ključnih odredbi Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila koje se odnose na merenje izduvnih gasova, stepena ovalnosti diskova i priključke za pritisak vazduha ponovo je odložena, do 5. jula 2027. godine. Iako smo sigurni da postoji veliki broj vozača koji će odahnuti zbog ove informacije, ne možemo a da ne postavimo pitanje: Zašto nadležni pune četiri godine ne nalaze način da sprovedu promene koje su sami inicirali, odnosno zašto se donose propisi čija je primena u praksi, najblaže rečeno, upitna?

Verujemo da su vam ove odredbe dobro poznate, ali evo kratkog podsećanja: Pravilnikom još iz 2021. godine predviđeno je da vozila moraju imati katalizator ili DPF, ukoliko su ti delovi fabrički ugrađeni, a uvedeno je i merenje ovalnosti kočionih diskova koje, iako se primenjuje, za sada ne predstavlja eliminacioni faktor pri tehničkom pregledu, kao uostalom i stepen izduvnih gasova.

Treće odlaganje za iste tehničke uslove

S obzirom na to da se primena pravilnika odlaže po treći put na period od dve godine, obratili smo se nadležnom Ministarstvu građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja kako bismo videli šta su razlozi za novo odlaganje.

U odgovoru se potvrđuje da su Pravilnikom o izmenama i dopunama Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima („Službeni glasnik RS“, broj 53/25 od 20. juna 2025. godine) odložena primena čl. 28, stav 2. (kontrolni priključci za merenje pritiska vazduha), čl. 41, stav 11. (neujednačenost sile kočenja po obrtu točka kao tehnički uslov) i čl. 81, stav 5. (odnosi se na obavezu posedovanja katalizatora kod vozila koja su prvi put registrovana u Srbiji do 5. jula 2021, a koja su homologovana i proizvedena sa katalizatorom), do 5. jula 2027. godine. „Imajući u vidu prosečnu starost voznog parka u Republici Srbiji i, u skladu sa navedenim, procenu MUP-a da bi na velikom broju vozila prilikom vršenja tehničkih pregleda bila konstatovana tehnička neispravnost vozila zbog neispunjavanja navedenih tehničkih uslova koji je trebalo da stupe na snagu 5. jula 2025. godine, odlučeno je da se izvrši odlaganje primene navedenih odredbi za još dve godine, kako bi vlasnici vozila dobili dodatno vreme da se prilagode propisanim uslovima.”

Podrška i prateći mehanizmi ostaju na čekanju

I zaista, objektivno gledano, čini se da ova odluka ima smisla. Naročito ako se uzme u obzir i trenutna ukupna situacija u zemlji. Zamislite samo scenario da na hiljade vozača narednih meseci bude vraćeno sa tehničkih pregleda… Važno je reći i da je u toku izrada novog Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, prvi put još od 2009. godine (prethodnih godina su se radile izmene određenih odredbi) i da će se sigurno preispitivati i odredbe koje se odnose na tehničke preglede. To će biti i prilika da se sa novim tekstom zakona usaglase i svi podzakonski akti, odnosno pravilnici poput Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila. I na kraju, treba biti realan i reći da nema baš puno vozača koji su ugrađivali katalizator ili DPF u prethodne dve godine, kako bi zadovoljili ekološke norme. Ipak, ono što ostaje kao veliki problem jeste činjenica da ono što je najavljeno da će biti urađeno prilikom prethodnog odlaganja primene Pravilnika jula 2023. godine do 5. jula ove godine, nije ispunjeno.

Konkretno, nadležni su najavili da će do 2025. godine biti uspostavljen Centralni informacioni sistem na tehničkim pregledima, gde će se, između ostalog, unositi i podaci o kočenju, kao i podela vozila po kriterijumima ovalnosti kočionih diskova (20% za putnička i 30% za teretna vozila i autobuse). U praksi, registar još nije zaživeo, iako je to obaveza po važećem ZOBS-u.

Nešto kasnije te godine najavljen je i ambiciozan program reciklaže starijih dizel vozila sa Euro 3 i Euro 4 motorima uz subvencije od 2.100 evra za putnička vozila. Ako se sećate, cilj je bio da se do 2026. godine ukloni 140.000 takvih automobila sa ulica Srbije. Međutim, ni taj program nikada nije pokrenut.

Sve faktore, kao što su količina izduvnih gasova ili način merenja kočenja, direktno utiču na kvalitet vazduha i bezbednost saobraćaja. Njihovo stalno odlaganje, bez implementacije sistema kontrole, šalje građanima pogrešnu poruku. Jer, posle svega, zašto bi vozači imali poverenja da će se 2027. godine, do kada je odložena primena pravilnika, zaista nešto promeniti? Zašto bi neko odlučio da ugradi katalizator ili DPF?

Da nekako ukus oko cele ove teme bude još gorči, tu je i vest da je od 1. jula poskupela Republička administrativna taksa. Evo par primera koliko ćemo šta plaćati:

  • Zahtev za prvu registraciju, produženje registracije, privremenu registraciju, za promenu podataka u saobraćajnoj dozvoli – 420 din.
  • Saobraćajna dozvola – 850 din.
  • Registraciona nalepnica (spoljašnja i unutrašnja) – 260 din.
  • Registarske tablice (par) za putnička vozila, autobuse, trolejbuse, taksiste, teretna vozila i teške četvorocikle – 1.440 din.
  • Kartonske „proba” tablice (po danu) – 1.700 din.
  • Registarske tablice za teške četvorocikle, putnička vozila, autobuse, trolejbuse i teretna vozila od istorijskog značaja (oldtajmeri) – 1.380 din.

Tu su i najava novog poskupljenja putarine… Sve u svemu, ostaje da se nadamo da će u naredne dve godine uslediti promene, a da se ovakve stvari više neće ponavljati. Jer, svi smo na gubitku.

 

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 0
Pregleda: 1170
Ocena: 0
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.