Novi kineski ili polovan japanski motocikl?

Da li biste pre kupili nov motocikl ili polovan u dobrom stanju za znatno manji novac, pa „višak“ potrošili na nešto drugo? Na primer, na opremu ili turu po Alpima? Dobro pitanje! A to pitanje možda nije relevantno jer sada imamo nov kineski motocikl, skoro po ceni polovnog japanskog. Šta ćemo sada?
U ovom tekstu govorimo o dilemi između polovnog motocikla japanske proizvodnje i novog kineskog. Tekst je koristan tako da se bavi budžetom za kupovinu motocikla od oko 6000 evra.
MADE IN CHINA
Svidelo se to nekima ili ne, kineski motocikli su prisutni na tržištu više nego ikada.
Kinezi nisu od skoro na našem tržištu. Pre više od deset godina došli su stidljivo, sa skuterima i motociklima male zapremine, koji jesu bili diskutabilnog kvaliteta. No, kinezi o kojima sada pišemo su danas sasvim drugi motocikli. Ekspanziju na Evropsko tržište vrše velike kineske kompanije sa velikim proizvodnim kapacitetima. Ponuda je sada proširena na, ne samo male motocikle i skutere, već u ponudi imamo i srednju klasu motocikla od 600, 700 pa i 900 kubika.
Pominju se komponente poznatih proizvođača kao što je Bosch, KYB, Delphi... Motocikli čak i na oko izgledaju zrelog dizajna i subjektivno „dobro sklopljeni.“
Da pojava kineza nije zanemarljiva govori i činjenica da su naterali pomalo „uspavane“ japanske proizvođače da se probude iz slatkog sna. Visoke cene njihovih motocikala i „rupa“ u kojoj su nedostajali priuštivi motocikli manje i srednje kubikaže je za tren oka popunjena kineskim motociklima. Konkurencija je dobra stvar za nas kao kupce. Vidimo da japanski proizvođači reaguju na konkurenciju i polako se vraćaju „priuštivim“ motociklima, koje su nekada imali u ponudi. Kao što je bio nekadašnji „Kawasaki KLE500“, „Yamaha Diversion 600“, itd.
Dakle, „Made in China“ više nije razlog da se motocikl odbaci iz razmatranja. Ima ih, ponuda je široka i primamljiva. To je realnost koja se mora prihvatiti.
Tako su i japanci počeli
Nije retkost da ćete u diskusiji čuti poređenje kineskih motocikala sa pojavom japanskih motocikla kada su „Yamaha“, „Honda“, „Kawasaki“ i „Suzuki“ počeli da osvajaju tržište. Tada su ta četiri proizvođača bila osporavana kao kineski motocikli, a danas su „velika četvorka“.
Pojava „japanaca“ i „kineza“ nije za poređenje jer se radi o različitim vremenima u kojima su delovali. Šta je glavna razlika? Pre nego što je „velika japanska četvorka“ postala to što jeste danas, za ozbiljne motocikle smatrani su engleski proizvođači, „Norton“, „Triumph“, u Evropi „BMW Motorrad“, naravno i „Harley Davidson“. A kakvi su bili engleski motocikli? Istina je da su to bili skupi motocikli kojima je konstantno trebalo nešto da se šrafi, podešava i popravlja. Obavijeni imidžom „pravih motocikala i bajkera“.
Japanski motocikli nisu bili samo jeftini. Oni su promenili kompletan pojam motociklizma, kreirajući motocikle koji su bili boljih performansi, povoljniji i pouzdaniji. To su bili motocikli za svakoga. Motocikl kojem je, za razliku od engleskih, bilo potrebno samo da sipate benzin i udenete ključ u bravu. Iz japanskih fabrika došle su i mnoge inovacije koje su danas standardne na svim motociklima, poput livenih felni, četvorocilindričnih agregata, itd. Trkanje svetskim šapionatima i tehnologija sa trkačkih motocikala u velikoj meri preneta je i na civilne. Tako smo dobili legendarni „Suzuki GSX-R 750“, prvu trkačku repliku za civile i drum.
Kako su postigli kvalitet i konkurentnu cenu? Ne jeftinom radnom snagom i jeftinim komponentama, već standardizacijom i razvijanjem proizvodnih procesa. Time smo dobili besprekoran, masovno proizveden motocikl sa konkuretnom cenom. To se danas podrazumeva, ali u ono vreme to je bila revolucija koja je totalno „ugasila“ engleske proizvođače motocikala.
Dakle, japanski proizvođači su postali standard. Sve ono što se danas podrazumeva i uzima zdravo za gotovo, možemo biti zahvalni „velikoj japanskoj četvorci“. Ovo je kompleksna tema koja zaslužuje zaseban tekst, ali mora biti pomenuta radi boljeg razumevanja vremena u istorijskom kontekstu.
Zašto je japanski polovnjak oponent novom kinezu?
Porediti novo i staro deluje besmisleno. Novo je ipak novo. No, motocikl nije telefon ili patika.
Motocikl je vozilo koje je relativno jednostavne konstrukcije. Nema karoserije da truli, enterijera da se pocepa, itd. Pored toga, motocikl je vozilo koje se koristi rekreativno, vozi se uglavnom po lepom vremenu, a najteže uslove prespava mažen i pažen u garaži. Ne vuče i ne tegli nameštaj i robu na pijac. Motocikli u odnosu na druga motorna vozila obično prelaze znatno manje kilometraže.
Zato je motocikl vozilo kojem godište proizvodnje ne diktira u potpunosti upotrebljivost, pogotovo za motocikle koji umesto karburatora imaju elektronski sistem ubrizgavanja goriva. Drugo, vreme i praksa dokazali su da su isti ti motocikli sposoboni za kolosalne kilometraže. Za cifre koje verovatno mnogi neće stići za života da izvoze. Kao primer uzimamo ekstremni dokumentovan primer Honde Varadero 1000 iz 1999. godine koja je prešla neverovatnih 778,120 kilometara.
Postoje i drugi primeri drugih modela motocikala ali suština je sledeća:
Motocikl, star deset, petnaest pa i dvadeset godina, ukoliko je održavan, ima potencijal da bude u potpunosti upotrebljiv i koristan za vlasnika. Zato je izbor polovnog motocikla, racionalan i validan izbor.
Kada je dilema opravdana, a kada nije?
Dilema je opravdana kada u užem izboru razmatramo polovan japanski motocikl i nov kineski motocikl slične kubikaže, snage i namene. Pri tom, kada je razlika u ceni između novog ili polovnog lako premostiva.
Međutim, ukoliko razmatrate nov motocikl, samo zato što je nov, a vaš način vožnje i upotrebe prevazilazi kapacitete konkretnog motocikla, malo je verovatno da ćete biti zadovoljni kupovinom. Evo konkretnog primera:
Vozač ima 110 kilograma, saputnica 65 kilograma. Motocikl se koristi za srednje i dalje relacije natovaren sa tri kofera. Tada je motocikl pod ozbiljnim opterećenjem. Ako u tom slučaju, pazarite nov kineski motocikl od 500 kubika koji na izgled imitira veliki motocikl velike su šanse da ćete biti razočarani. Takav motocikl, nema ogibljenje i kočnice koji su predviđeni da se nose sa takvim zadacima. Isto kao kada bi kupili cipele dva broja manje. U ovom slučaju, bolje je kupiti polovan motocikl većeg kapaciteta.
Naravno, neko će i u ovom slučaju biti zadovoljan.
Šta je prednost polovnog japanskog motocikla?
Kada kupujemo određeni model, koji je već dugo na tržištu o njemu možemo saznati gotovo sve. Koje su mu fabričke boljke na koje treba obratiti pažnju. Znamo kako se motocikl pokazao, imamo pregršt informacija od sadašnjih i bivših vlasnika. Imamo veliki izbor dodatne namenske opreme. Postoji izbor polovnih i novih delova. Ukratko, kupujemo proveren i dokazan sklop. Takođe, može se desiti da na konkretnom primerku dobijete i nešto kvalitetne opreme poput dobrog izduvnog sistema, modifikovanog sedišta i sl.
Mana je ta što u moru oglasa treba pronaći domaćinski održavan primerak u prihvatljivom stanju. Što iziskuje vožnju od grada do grada, organizovanje transporta, pozive, preglede, itd. Naravno, sa prihvatljivom cenom. Polovan motocikl, koliko da je dobar, verovatno ima bar nešto od sitnica ili potrošnog materijala oko kojeg potrebno majstorisati.
Kod kupovine novog motocikla, stvar je prilično jednostavna. Izvolite u salon, izaberite boju i sačekajte da vam prodavac sredi papire. Vaše je samo da platite i stavite nekoliko potpisa. Nema neprijatnog pregovaranja sa prodavcima, zagledanja svakog šrafa, itd.
Novo je novo
Rekli bi, mane nema. Nećete se vucarati po raznim radionicama i majstorima, imate garanciju, redovne servisne radnje vrši ovlašćeni servis, a vaše je samo da se odvezete do tamo i spremite novac. Zvuči lepo u teoriji, ali u praksi ne mora biti. Da bi to bilo baš tako, moramo razmotriti nekoliko stvari vezano za nov kineski motocikl.
Koji kineski proizvođač?
Postoji veliki broj kineskih proizvođača. Neki od njih su već „pustili korene“ i izbor treba svesti upravo na njih. Dakle, bitno nam je da će proizvođač biti prisutan na tržištu kako bismo imali mogućnosti kvalitetne podrške nakon kupovine, da vam se ne bi desilo da je uvoznik prodao određeni kontigent motocikala i izašao iz posla. Tada ćete biti u situaciji da imate mašinu za koju ćete morati da istražujete prostranstva interneta za delove i upoređivati šta od delova paše sa drugih modela.
Sa polovnim japancima tu muku nećete imati. Čak i ako vozite stariji motocikl, imate mogućnost da poručite delove koji će vam stići u razumnom roku.
Mit o kvalitetu
Kvalitet kod japanskih proizvođača nije upitan. On je dokazan u praksi decenijama unazad. Ne samo da je dokazan, već je i zlatni standard u industriji.
Mit o kineskim proizvođačima, bolje reći predrasuda je da „Made in China“ znači jeftin i loš proizvod. To odavno nije istina. Kinezi i te kako umeju da naprave konkuretan proizvod. Kakav je kvalitet kineskih motocikala? Teško je reći jer su novi na tržištu. Vreme i kilometri biće najbolji pokazatelji da li su ovi motocikli kvalitetni.
Kada kažemo kvalitetni, ne mislimo na to da neko vozio deset dana uzastopno bez kvara, da je prešao 40.000 km bez problema itd. Kvalitet motocikla ogleda se u tome koliko je kvalitetno ono što se ne vidi, kvalitet ležajeva točkova, upravljača i viljuške, na kvalitet električne instalacije, sajli... Da li će gumeni i plastični delovi biti fleksbilni i posle 5-10 godina, da li će creva i šelne i dalje biti bez curenja, itd. Ovo bi trebalo da bude bitno onima koji planiraju da investiraju u nov motocikl duži niz godina. Za one koji planiraju da ga voze samo nekoliko godina nakon garancije i zatim kupe nov — ova priča verovatno nije presudna.
Servisna mreža, diler
Kakvo će vam iskustvo biti sa novim kineskim motociklom ne zavisi samo od konkretnog motocikla, već i od dilera koji ga prodaje.
Tamo ćete zakazivati redovne servise, zbog toga je zgodno da diler bude blizu. Rad servisa treba biti kvalitetan i transparentan za mušteriju, odnosno, morate znati šta treba da se servisira na određenoj kilometraži i biti uvereni da je to zaista urađeno na profesionalan način. Dok je vaš motocikl u garanciji, hteli ili ne, moraćete da sarađujete sa njima.
Kod polovnog motocikla niste uslovljeni izborom servisa. Možete sami, možete do ovlašćenog, a možete i kod lokalnog majstora u kog imate poverenje.
Dostupnost rezervnih delova
Nemojte misliti da novom motociklu neće biti potrebno nešto od delova. Pa imam garanciju? Da, proizvođač garantuje i obavezan je zakonom da vam u garantnom roku popravi motocikl, ali ne garantuje da se neće pokvariti. Ne kvare se samo kineski motocikli u garanciji, kvare se i drugi proizvođači.
Pitanje je za koliko vremena ćete dobiti rezervni deo? Za dve nedelje, dva meseca ili šest meseci? Ovo je ozbiljno pitanje, pogotovo u periodu kada je logistika poremećena dešavanjima u svetu. Raspitajte se kod ljudi koji već poseduju brend motocikla koji razmatrate o tom koliko je jednostavno nabaviti delove. Uostalom, ne mora da se pokvari, može da pretrpi štetu od vas ili trećeg lica. Krivi ili ne, koliko će biti potrebno da dobijete zamenski hladnjak, točak, far, instrumente?
Cene usluge
Naredna stavka od važnosti o kojoj treba da razmišljate su cene usluga i delova u garantnom roku, pa i kasnije ukoliko želite da održavate kineski motocikl u ovlašćenom servisu. Nemojte misliti da ste kupovinom novog kineza spašeni troškova i majstora. Zato se dobro raspitajte o cenama servisa, pa izračunajte koliko ćete ih imati i koliko će vas koštati. Redovni servisi mogu koštati i do 20.000 dinara. Da li je to puno ili malo, na vama je.
Pad vrednosti
Šta se dešava sa cenama polovnih i novih motocikala, zaslužuje zaseban tekst.
Od „korone“, novi i polovni motocikli su poskupeli iz puno razloga. Manjak lagera novih motocikala, kašnjenje isporuka, inflacije. Šta god da je, kako god da je, cene su takve kakve jesu. Između ostalog, zato i pišemo ovaj tekst jer su kineski motocikli većim delom alternativa polovnim motociklima japanskih i evropskih proizvođača.
No, ako se odlučite za polovnog japanca, uglavnom je vrednost polovnjaka u blagom padu ili je udarila u minimum. Na primer, teško je da ćete pronaći bilo kakvog Suzuki V Stroma 650 ispod 3000 evra bilo dobar ili izmučen primerak. Ako i ga kupite, verovatno ćete ga prodati za isti novac par sezona kasnije.
Kako kineski proizvođači još uvek nemaju reputaciju i imidž Suzukija ili Honde, kao polovni brže gube na vrednosti, te koštaju isto kao polovan primerak nekog japanskog proizvođača.
Šta možemo da zaključimo?
Priznajemo da se radi o teškoj temi. Japanski polovanjak ili nov kinez imaju gotovo podjednako jako argumente.
Kupovinom polovnog japanca u optimalnom stanju, kupujete dokazani kvalitet i sigurnost da će taj motocikl još dugo gutati kilometre kako zbog kvaliteta tako i zbog široke dostupnosti delova. Sa tim što ćete ipak voziti polovan motocikl koji koliko god bio u dobrom stanju, nije i nikada neće biti nov. Takođe, možete biti uskraćeni raznih gedžeta koje kineski motocikli nude u fabričkoj izvedbi.
Sa druge strane, nov kineski motocikl koji cenovno nije daleko od polovnog japanca, može biti i jeste validna i razumna opcija za one ljude koji ne žele da obilaze gradove po Srbiji u potrazi za „dobrim primerkom“, koji ne žele da imaju motocikl sa tuđim tragovima korišćenja, koji žele nove tehnologije i na kraju, za one koji ne žele da servisiraju i održavaju motocikl samostalno, već da samo voze, a ostalo plate i prepuste servisu.
Šta je bolje ili lošije? Ni jedni ni drugo. Oba izbora su dobra ukoliko DOBRO PROMISLITE i budete iskreni prema sebi. Kupite ono „što vas greje“, motocikl se ipak većim delom bira srcem, ali mora biti i malo racionalnosti kako ne bi izneverili sopstvena očekivanja. Šta god da izaberete, vozite što više kilometara i poštujte jedni druge bez obzira da li vozili novo ili polovno.
Foto: Shutterstock.com