Kako da vas "zaobiđu" ukradeni automobili

Pre nego što kupite polovni automobil, trebalo bi da proverite da li je vozilo koje ste odabrali kradeno, da biste izbegli moguće prevare. Kao i kada je reč o kupovini stana ili kuće, ne može se dati potpuna garancija da je vozilo legalno. Dakle, osim tehničkih karakteristika automobila, važno je i da dobro pročešljate dokumentaciju.
Praksa je pokazala da, ukoliko kupujete automobil na auto-placu, birate onaj plac koji posluje već nekoliko godina, piše "Potrošač".
Ova činjenica uliva priličnu sigurnost potencijalnom kupcu da nije u pitanju, takozvana fantom firma, koja se osnuje da bi završila nekoliko poslova sumnjive legalnosti i brzo se potom ugasila.
Kada je reč o fizičkom licu, to što nekoga dobro poznajete nije garancija da je vlasnik legalnog automobila. Možda ni sam ne zna da je vozilo kradeno ili je "skinuto" sa osiguranja u inostranstvu. Ukoliko je moguće, kupite vozilo od osobe koja je prvi vlasnik.
Ne zaboravite da sa starošću automobila opada njegova cena na tržištu, a samim tim i zarada od krađe, odnosno malo je isplativo učiniti teško krivično delo zarad male sume novca.
Za vozila koja koštaju nekoliko hiljada evra možete biti gotovo sigurni da imaju regularnu dokumentaciju. Detaljnu proveru obavite ukoliko nameravate da kupite luksuzan automobil čija je cena, desetak ili više hiljada evra.
Naravno možete da proverite da li je vozilo ukradeno. Postoji nekoliko načina i adresa na kojima možete da proverite legalnost vozila i do njih lako može da dođe svako ko koristi Internet.
Na sajtu AMSS (centar za motorna vozila) možete naći obrazac i propratno objašnjenje o rokovima i načinu provere podataka vozila.
Ova usluga se naplaćuje, pa je tako cena provere za vozila čije je poreklo neka od zemalja Evropske unije 8.000 dinara. Za vozila koja su poreklom iz SAD i Kanade provera će vas koštati 10.000 dinara. Za sve informacije se možete obratiti i na brojeve telefona Auto moto saveza.
Veliki broj polovnih vozila koja se uvezu u Srbiju su poreklom iz Italije, pa podatke možete proveriti unošenjem broja motora i šasije vozila na Internet strani Italijanske policije.
I na sajtu "Ukradena vozila" možete da probate da proverite legalnost vozila. Ako se dogodi da vam ukradu auto, na istom sajtu možete da prijavite krađu.
Poznata srpska dovitljivost u izbegavanju poreza je i dalje na delu. Zakon je formulisao pojam "ovlašćenja" tako da se on odnosi na radnje koje neko može da preduzme, za nešto, u ime i za račun vlasnika tog nečega.
Novi zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima se nije bavio slučajem: "kupim auto, pa ga vozim na ovlašćenje prodavca, da ne bih platio porez". To i nije posao ovog zakona, već zakona koji regulišu poreze, a oni ovaj propust tretiraju kao prekršaj.
Navešćemo vam nekoliko razloga zbog kojih je dobro da se auto "prevede" na ime kupca.
Kada onaj ko upravlja vozilom učini prekršaj kazna stiže na adresu vlasnika vozila registrovanog u bazi policijske uprave. Dok dokažete da niste vi učinili prekršaj, proći će dosta vremena, dobićete zavidnu dozu stresa i otkriće se da ste učestvovali u poreskom prekršaju. Razmislite da li vam je to potrebno.
Poreska uprava postupa po prijavi stranke ili danom saznanja, pa šta bude brže. Modernizacijom pravosuđa povećavaju se šanse da ugovor o kupoprodaji koji ste overili u sudu, isti sud brzo prosledi nadležnoj jedinici poreske uprave.
Preuzeto sa Mondo.rs
Deki
Evo primera jedne naopake politike koju sprovodi drzava ( i samim tim pogoduje promet ukradenih vozila): Firma uvoznik je kupila polovni automobil u EU, uvezla ga u Srbiju i platila sve moguce dazbine drzavi. Sada taj automobil stoji na auto-placu par meseci i ceka da ga neko kupi (u ovom slucaju ja). Platim auto doticnoj firmi, izvrsim prenos, obavim tehnicki pregled i platim registraciju, odem u SUP po saobracajnu i tablice i oni mi tom prilikom pod nos poture papir na potpis na kome pise da ce sledeca 2 meseca proveravati legalnost auta i ako se utvrdi da je auto nelegalan da sam duzan da im predam i papire i auto! Glavno pitanje za znalce i za drzavu: ZASTO DRZAVA NE PROVERAVA ISPRAVNOST PRILIKOM UVOZA (uvoznika) i placanja dazbina drzavi i tako spreci promet eventualnih kradenih automobila a ne da pusti da kupci budu namagarceni i opljackani u slucaju da se utvrdi nelegalnost? Bas bih voleo cuti objasnjenje ....
Branko
gomila gluposti..AMS provera za 8k dinara a neko se eto bori protiv kriminala, kakva poshalica. Ima dosta sajtova gde se moze naci besplatni info kao stolencars24.eu gde su pokrivene skoro sve zemlje EMEA regiona. Proveru vrse nazalost samo prema vin broju tj broju sasije. Interpol je davnih dana otvorio svoje baze kradenih automobila, a ove nase stetocine se time fino koriste. Problem je u stvari sto koliko znam nema nacina da se proveri ispravnost preko broja motora (on je u EU tretiran kao potrosna roba)a ja bas i ne znam da procenim da li je VIN plocica falsifikovana:( Mojoj poznanici su oduzeli punto na bugarskoj granici posle 3 registracije u Srbiji i placenih 20e policiji ya proveru ispravnosti pri kupovini na Bubanj potoku.
igi
Nije ovo pomoglo kako prepoznati ukraden auto vise lici na reklamu ko proverava i kolko kosta.
Talia
Slazem se, cak je isti predlog napravljen na https://talismani.rs ali sta vredi kada se ne pridrzavaju
dragan
zato je nov najbolji ali kad nemamo ni za polovan to je
Milos
Nazalost nisam saznao nista novo u odnosu na ono sto sam vec znao.A sto se tice provere legalnosti to bi po meni trebalo da radi drzava to jest Policija ako ima ozbiljnu nameru da zaustavi kriminal u ovoj zemlji, a ne AMSS i pritome debelo naplacuju ove usluge!!!!!!
eee
beskoristan tekst. mlacenje prazne slame.
simo
uz dužno poštovanje, mislim da vaš tekst nije pomogao u tome kako da prepoznamo koje vozilo nije regularno
mladen
Moj prijatelj je kupio automobil koji je pre toga bio redovno registrovan 5 godina, da bi mu 2 meseca posle registracije došli i oduzeli vozilo jer su pronasli neregularnosti u plaćanju carinskih dazbina. Kako da se zastitimo od toga?