Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Kako guma može da prevari brzinomer?

Kako guma može da prevari brzinomer?
Postavljeno 03.06.2020. u 13:22
Autor: Dragan Romčević

Kada automobil izađe iz fabrike, njegov brzinomer je kalibrisan prema dimenzijama njegovih točkova. Ukoliko stavite veće ili manje točkove, možete da poremetite čitav niz stvari – od brzine koja se prikazuje na instrument tabli, preko pređene kilometraže, do rada raznih elektronskih sistema za pomoć u vožnji.

Pogledajmo zašto se to dešava.

Kako se meri brzina automobila?

Postoji nekoliko načina, ali svi se svode na merenje brzine okretanja točkova. Kod savremenih automobila merenje brzine okretanja obavlja se obično uz pomoć senzora ABS-a. Kod starijih senzor može da bude na diferencijalu. Takođe diferencijal može jednom sajlom koja se vrti da bude povezan sa brzinomerom.

U svakom slučaju, direktno ili indirektno – meri se brzina okretanja točkova.

Zato je važan obim točka, odnosno gume. Što je spoljašnji obim gume veći, točak će jednim punim obrtajem da pređe veći put.

Ako je obim točka 1 metar – kada se jednom okrene, preći će put od jednog metra. Obim 2 metra – jednim okretanjem preći će 2 metra.

Brzinomer je kalibrisan prema tom obimu. Stoga, kada sistem registruje da se točak u vožnji okrenuo 100 puta, uzeće njegov obim i pomnožiti ga sa 100.

Uzmimo kao primer gumu dimenzija 195/65 R15. Ona ima obim od oko 2 metra. Kada se taj točak tokom vožnje okrene 100 puta, to znači da je prešao 200 metara. Zatim nas interesuje za koje vreme je prešao tih 200 metara.

Ako ih je prešao za 10 sekundi, to znači da se kretao brzinom od 20 metara u sekundi ili 72 km/h.

A šta kada stavimo manje ili veće točkove?

Da prvo razjasnimo – kada kažemo manje točkove, tu mislimo na točkove koji imaju manji prečnik i u skladu s tim manji obim. Isto važi i za veće točkove.

Dakle, nije stvar samo u stavljanju manjih ili većih felni – ukupan prečnik i obim točka zavise od dimenzija gume, odnosno spoljašnjeg prečnika i obima.

To znači da ne možete da postavite pitanje u stilu: „Ako stavim 17-ice umesto 16-ica, za koliko će da laže brzinomer?“

Možete na isti auto da stavite felne od 15, 16, 17 i 18 inča (coli), ali ako u skladu sa povećanjem prečnika felni na njih montirate gume nižeg profila, možete da zadržite isti ili vrlo približan ukupan prečnik i obim točka, tako da neće biti (ozbiljnijeg) uticaja na brzinomer.

Na primer, možete umesto guma iz gornjeg primera da stavite felne 17-ice sa gumama 225/45 R17 i dobićete gotovo isti obim i prečnik – zaokružićemo obim na 2 metra. To znači da ako umesto felni 15-ica sa gumama 195/65 R15 stavite 17-ice sa gumama 225/45 R17, neće biti nikakve razlike u merenju brzine, pošto imaju gotovo isti obim.

Mnoge vozače, čak i one iskusnije, zbunjuje čitava priča oko označavanja felni, guma i njihovih dimenzija i kompatibilnosti. Nije ni čudo – ima tu nekih nelogičnosti, koje su uslovljene istorijskim razvojem i označavanjem...

Stoga savetujemo da pročitate tekstove koji mnogo toga objašnjavaju:

Sve što sam želeo da znam o gumama

Sve što sam želeo da znam o felnama, prvi deo

Sve što sam želeo da znam o felnama, drugi deo

Da se vratimo na glavnu temu.

Vozači iz raznih razloga stavljaju točkove, tj. kombinaciju felni i guma u dimenzijama koje nisu predviđene od strane proizvođača automobila.

Međutim, neretko vozači montiraju kombinaciju felni i guma takvih dimenzija da se prečnik i obim točka značajno razlikuju od originalnih mera. Možda imaju manji prečnik i obim, možda veći – nećemo sada ulaziti u razloge ili prednosti i mane.

Nas interesuje – koliko će ta promena dimenzija uticati na brzinomer?

Odgovor možemo da dobijemo uz pomoć online kalkulatora.

 Kalkulator – koliko će promena dimenzija „varati“ brzinomer

Na sajtu www.internet-prodaja-guma.com postoji kalkulator u koji unesete originalne dimenzije guma i dimenzije onih guma koje ste već stavili ili tek planirate.

Samo kliknite na link: KALKULATOR dimenzija guma.

Korišćenje kalkulatora je izuzetno lako. Vaš jedini zadatak je da unesete dimenzije guma – automatski dobijate informacije kao što su:

  • Razlika u prečniku (u cm i u %)
  • Razlika u obimu (u cm i u %)
  • Stvarnu brzinu automobila kada brzinomer pokazuje 100 km/h
  • Brzinu koju pokazuje brzinomer kada se auto stvarno kreće 100 km/h
  • Promenu klirensa (visina vozila od tla)

Imajte u vidu da svi podaci koje dobijete neće biti 100% precizni iz više razloga.

Na primer, ni na jednom automobilu brzinomer nije 100% tačan. Uvek postoji određeno odstupanje.

Po evropskim propisima, brzinomer ne sme da prikazuje brzinu manju od stvarne brzine. Sme da prikazuje veću brzinu, a maksimalna razlika je određena kombinacijom procenta stvarne brzine i fiksnim delom (u km/h) bez obzira na stvarnu brzinu.

Tako npr. ako kazaljku brzinomera držite tačno na 100 km/h, vi se u stvari krećete 95 km/h. Razlike mogu da budu veće ili manje, u zavisnosti od raznih faktora, kao što su preciznost čitavog sistema za merenje i prikazivanje brzine, dimenzija guma, istrošenosti guma, pritiska u gumama (pritisak utiče na to koliko će guma da „legne“ na mestu kontakta sa asfaltom)...

Zaključak

Savetujemo da obavezno uporedite gume preko kalkulatora ako stavljate nove dimenzije – tako ćete znati približno koliko brzinomer može da vas „prevari“.

Foto: Unsplash.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 14
Pregleda: 39132
Ocena: 4.7
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Rade

Čovek napisao tekst o uticaju prečnika točka na brzinu kretanja vozila,a vodi se rasprava o ograničenju brzine,aauuu!!??

Odgovori

Zvonko

Ako imaš u knjižici vozila upisani original tvorničke gume nikako ne smiješ mijenjati valičinu guma bez ateista u protivnom osiguranje može da u slučaju krivnje ne isplati štetu, oprez.

Odgovori

miki

To jednostavno nije istina u Srbiji. Imao sam nekoliko udesa gde su drugi bili krivi i niko nikad nigde nije proveravao naše gume. Niti to piše bilo gde u zakonu. Nemoj širiti dezinformacije.

samo

Druze to mozda kod vas u EU je tako. kod nas jos uvek nemamo upisane dimenzije pneumatika u saobracajnoj dozvoli koje bi trebalo vozilo da ima, to se za sada jedino na tehnickim pregledima gleda.

Milan Kimi

Prijatelju, na autoputu ima 11 sektora, ukupno 22 u oba smera na kojima se meri srednja brzina. Najmanja deonica ima 6 kilometara.

Odgovori

zek

na autoputu drzim tempomat 130 tokom cele deonice jer tome autoput i sluzi pre neki dan stigla mi je kazna jer je ispod nekog viadukta ogranicenje 100 a nekaznjeni prolaze sa 180 i sa 200 ovih dana pored skola gde je 30 iako deca ne idu zbog korone patrole stalno trkeljisu gradjane koji voze propisno 50 po gradu OD DANAS VOZIM 30 PO SVIM GRADOVIMA DA NE PLACAM KAZNE DOK NA AUTOPUTU VOZIM 80 JER JE TAKO U TUNELIMA I JEDINO SAM OVAKO SIGURAN OD KAZNI JER U ZAKONU NEMA ZA SPORU VOZNJU A VOZIM KRS TAKO DA KO JE LUD NEKA GADJA OD POZADI ozlojedjeni srbin

Odgovori

Marko

Na svaku vest pises ovaj komentar, dobro su te ojadili znaci. Aa ako vozis krs kao sto si napomenuo, zasto ides 130km/h? Jel taj krs siguran za toliku brzinu?

Robert

Samo prati saobracajne znakove i nece biti problema. Pozdrav

Samo pitam ,da znamo svi?

Gde je taj viadukt?

zek vuc

devici kod ljiga

zek vuc

osecam se duznim da odgovorim gospodinu robertu evo situacija od danas proveo sam ceo dan na ibarskoj magistrali prateci saobracajne znakove 60,70,80 i gle cuda da se ne bih igrao sa kaznama i svaki cas ubrzaj uspori odlucim da celom magistralom namestim tempomat na 60 iza mene ljudi navikli na 80 pa to ti je jedni preticu po punoj liniji drugi ulecu u makaze na isprekidanoj haos opsti ovi sto preticu imali su 5-6 punih linija i 3-4 makazice rizikujuci sebe i suprotan smer tako da je manje bilo riskantnih situacija ranije kada se vozilo opustenije na ovaj napetiji nacin neko ce napraviti picvajz pozdrav i tebi robert

ROBERTU da se objasni smisao

poenta je da se kaznjavaju bahati vozaci a ne +20 na autoputu ne razumes i ne komentarisi

Draza

Da nisu Divci ili Dići? Devici, koliko mi je poznato, ne postoje.

Mile

Zato i preticu na punoj i ulecu u makaze jer na 80 km/h ogranicenja drugi voze 50 km/h.