Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Da li su tač-skrin ekrani opasnost na putu

Da li su tač-skrin ekrani opasnost na putu
Postavljeno 23.09.2020. u 14:50
Autor: Dragan Romčević

Kroz decenije automobili nisu postajali sve komplikovaniji samo u tehničkom smislu, već su dobijali i sve više opreme koja služi za kontrolu raznih funkcija, za informisanje i zabavu.

Zato je bilo potrebno sve više dugmića i drugih komandi koji će da kontrolišu sve te sisteme i opremu. Tako smo dobili automobile sa pravom džunglom dugmića raspoređenih tako da je bilo prilično teško „pohvatati“ gde se šta podešava.

Naravno da nisu svi bili isti – kod nekih se išlo na praktičnost i lakoću rukovanja, a kod drugih na stil, eleganciju i slično po svaku cenu... I automobilski novinari su nove modele često kritikovali po ovom pitanju. 

Međutim, kako su mobilni „pametni“ telefoni postajali sve zastupljeniji, takva tehnologija sve pouzdanija i pristupačnija, tako su i proizvođači automobila odlučili da počnu da ih ubacuju u svoje modele.

Uostalom, sećate li se prvih automobila sa „velikim“ ekranima – kao svemirski brodovi... Bila je to, naravno, i stvar prestiža i masnog naplaćivanja dodatne opreme (zašto da ne).

Stoga već dugo traje trend izbacivanja klasičnih komandi (dugmića i rotacionih komandi) i postavljanje ekrana u automobile preko kojih se upravlja raznim funkcijama ili na kojima se vide razne informacije.

Sa jedne strane, ovaj trend ima svoje prednosti, a sa druge strane ima jednu veliku manunegativno utiče na bezbednost.

Činjenica je da veliki ekrani u automobilu odvlače pažnju vozača znatno više u odnosu na klasične komande. Ovo su pokazala i dokazala brojna istraživanja.

Taj problem je realan i smrtonosan. Kao da nije dovoljno što već „svi“ gledaju u mobilne telefone. Nekada je problem bio to što vozač razgovara telefonom, a danas na telefonu prati čitav niz društvenih mreža, gleda video klipove...

Uglavnom, više od decenije se zna za taj problem, traže se rešenja, ali tehnologija napreduje, automobili dobijaju sve više naprednih funkcija i samim tim potrebu za dodatnim kontrolama, mogućnostima podešavanja, biranjem opcija...

Zar je „džungla“ dugmića bolja od ekrana?

Na to pitanje nije moguće odgovoriti, pošto nije svaka „šuma“ dugmića ista, kao što nije isti ni svaki ekran, bio on klasičan ili tač-skrin.

U brojnim automobilima dugmići, prekidači i druge komande suviše su mali, suviše slični oblikom i veličinom i toliko gusto postavljeni da je prava agonija bilo šta podešavati tokom vožnje.

To je ono kada je na prvom mestu izgled enterijera, a lakoća rukovanja i bezbednost su na nekom dalekom 20. ili 30. mestu. Nažalost, lepota i imidž su ono što prodaje kola, tako da su sami vozači u ogromnoj meri krivi za tu pojavu.

Naravno, u nekim automobilima to je rešeno fantastično – komande izgledaju i lepo, a pritom su dovoljno velike, ergonomično postavljene i ne izgledaju kao prekidači i poluge u nekom vojnom vozilu.

Isto važi i za ekrane i to nezavisno da li je reč o običnim ili tač-skrin ekranima. Naglasimo da postoje verzije sa više mogućnosti kontrole – imate tač-skrin ekran (kao mobilni telefon), ali možete da koristite i neku vrstu džojstika ili rotacionog kontrolera sa ili bez dodatnih dugmića da kontrolišete funkcije na tom istom tač-skrinu, a postoje i verzije kod kojih možete i komandama na volanu da radite isto.

Dakle – nezahvalno je bilo šta generalizovati, pošto proizvođači u raznim modelima, u različitim paketima opreme, koriste različite načine upravljanja raznim funkcijama.

U svakom slučaju, na položaj dugmića i sličnih komandi se kad-tad naviknete i vremenom možete bez gledanja da ih dohvatite i obavite šta treba bukvalno bez skretanja pogleda s puta. Ako i pogrešite, lako ispravite grešku. 

Tač-skrin ekrani nisu glavni krivci, ali ubedljivo vode

Nije u pitanju samo tač-skrin ekran, odnosno to što je vozač prinuđen da skrene pogled s puta, nađe na ekranu ono što želi, a zatim da pritisne virtuelno dugme ili komandu.

Isti problem se javlja i kod sistema sa klasičnim ekranom koji prikazuje obilje informacija i koji jednostavno morate da koristite da biste nešto podesili, bez obzira koje vrste komande koristili – npr. već pomenuti „džojstik“ sa ili bez pomoćnih dugmića pored njega. To je, uostalom, često bila „prelazna“ faza kod mnogih automobila kod kojih se naknadno prešlo isključivo na tač-skrin.

Jednostavno morate da sklonite pogled s puta i da gledate u ekran dok birate odgovarajuću komandu ili funkciju.

Međutim, kod tač-skrin ekrana, to može da bude mnogo komplikovanije. O tome ćemo još u nastavku.

I proizvođači su svesni problema

Proizvođači automobila su veoma dobro upoznati sa ovim problemom i pokušavaju na razne načine da ga reše – neki imaju više uspeha, neki manje.

Neki gotovo senzacionalno najavljuju kako će kod novih modela vratiti veći broj klasičnih komandi za osnovne funkcije, umesto da se njima upravlja preko ekrana.

Međutim, neki drugi ne vide nikakav problem – naprotiv, ekrani zauzimaju sve veću površinu ispred vozača i preko njih mora da se obavi sve više podešavanja ili komandi.

Šta sve može da se podešava preko ekrana u savremenim automobilima?

Ako govorimo o premijum automobilu više klase sa ful opremom, spisak je „beskonačan“, odnosno zavisi od ekstremno bogate opreme. Stoga nema svrhe navoditi primere.

Istina, mnogi imaju dvostruku mogućnost podešavanja – i fizičkim komandama i preko ekrana. Ali činjenica je da se fizičke komande polako izbacuju.

Nismo protiv tehnološkog napretka – zato što ovo nije tehnološki napredak!

Uzeti već postojeću tehnologiju i ugraditi je u automobil, uništavajući pritom praktičnost i ergonomičnost ne predstavlja tehnološki napredak.

Da, proizvođači mogu slobodno da ugrade koliko god žele ekrana, tač-skrin ili klasičnih, ali da ne prebacuju na njih najosnovnije komande, pošto se na taj način vozačima odvlači pažnja s puta i direktno ugrožava bezbednost.

Takve stvari bi trebalo da budu zakonski regulisane. Međutim, nadležni kao i uvek kaskaju za proizvođačima automobila, a na primeru ekologije i izduvnih gasova smo dobro videli kakvo je stvarno stanje stvari.

Birokratska mašinerija koja piše mrtvo slovo na papiru, proizvođači koji nađu mnoštvo rupa u propisima, nadležni koji nemaju nikakvu ideju šta da rade kada se otkrije da proizvođači masovno zaobilaze propise...

Nije svaki ekran isti

Ne smemo da zaboravimo da postoje ogromne razlike kod ekrana, bez obzira da li su tač-skrin ili obični.

  • veličina – istraživanja su pokazala da su veći ekrani generalno bezbedniji od manjih, pošto omogućavaju prikazivanje većih slova i brojeva, većih ikonica, „virtuelnih“ dugmića i drugih komandi, pa vozač može brže i lakše da vidi šta se nalazi na ekranu i da klikne šta treba da klikne
  • položaj – nije retkost da je ekran postavljen suviše nisko, što znatno više odvlači pažnju s puta
  • način upravljanja komandama – klasičan ekran čijim prikazom se upravlja na razne načine, tač-skrin ekran bez mogućnosti kontrole osim dodirom, tač-skrin ekran sa mogućnošću dodatne kontrole rotacionim „džojstikom“ i dodatnim dugmićima na centralnoj konzoli i/ili komandama na volanu (neki imaju sve tri opcije)... Postoje i druge vrste kontrole, ali ih nećemo navoditi.
  • brzina odziva i preciznost
  • jasnoća prikaza na ekranu
  • itd.

Multifunkcionalni volan – u velikoj meri je rešio problem, ali…

Multifunkcionalni volan - odlično rešenje, gotovo savršeno. Međutim, mnogi proizvođači ni ovde nisu imali mere, pa su volane napunili pravom šumom dugmića, pri čemu su neki imali i višestruke funkcije, pa je čitava ideja bukvalno obesmišljena.

Naravno, kada su vam komande na volanu, bar ne morate da skidate ruke s volana dok podešavate raznorazne sisteme i funkcije, ali ako dugmića ima previše i pritom nisu dovoljno „jasno“ fizički razdvojeni, ponovo se javlja problem korišćenja u vožnji.

Neki proizvođači su multifunkcionalne volane rešili sjajno, dok su drugi napravili totalni haos.

Takođe i dalje ostaje pitanje da li za određeno podešavanje morate da gledate u veliki centralno smešteni displej?

Da li su glasovne komande rešenje?

Jedno istraživanje pokazalo je da je vozačima manje odvlačena pažnja s puta ukoliko bi koristili tač-skrin ili fizičke komande za kontrolu funkcija na ekranu u odnosu na glasovne komande.

Deluje nelogično, ali tako je. Takođe, čitav proces duže traje. Da, glasovne komande u teoriji deluju savršeno. Međutim, u praksi to nije uvek tako.

Bez obzira na jezik i na nivo napretka glasovne kontrole, taj sistem ne može da čita misli, a uvek će biti vozača koji imaju problematičan naglasak, pričaju suviše tiho, nerazgovetno, prebrzo ili presporo, prave nepotrebne pauze između reči kod komplikovanijih komandi…

Kod takvih vozača, veću frustraciju od nerazumevanja komande od strane sistema izaziva samo izvršavanje pogrešne komande. Oni uglavnom stoga odustaju od glasovnih komandi i vraćaju se na ono što je dostupno. 

Zvanična istraživanja su takođe pokazala da glasovne komande zahtevaju znatno veću mentalnu angažovanost od korišćenja klasičnih komandi, a to isto utiče na odvlačenje pažnje tokom vožnje. Na osnovu podataka više studija zaključilo se da vozači iako u početku koriste glasovne komande, vremenom odustaju od njih.

Automatsko kočenje i drugi sistemi za autonomnu vožnju

Savremeni automobili, čak i u najnižim klasama, mogu da budu opremljeni sistemima koji npr. zadržavaju auto u svojoj traci, dakle ne samo da upozoravaju na nenamerno napuštanje trake, već aktivno rade na tome da auto ostane u traci.

Tu su i razni sistemi protiv naletanja na drugo vozilo, protiv naletanja na pešaka ili biciklistu, aktivni tempomati koji prate brzinu drugih vozila i prilagođavaju udaljenost u odnosu na vozilo ispred u zavisnosti od brzine, zaustavljaju vozilo kada se kolona zaustavi i ponovo pokreću auto kada kolona kreće…

Svi ovi sistemi su tu da unaprede bezbednost i proizvođači automobila ih koriste kao kontraargument kada se povede priča o tome kako tač-skrinovi i druga multimedija odvlači pažnju vozača.

Međutim, postavlja se pitanje – hoće li ovi sistemi učiniti vozače još opuštenijim i ohrabriti ih da još manje obraćaju pažnju na put?

Šta ako ste već kupili takav auto?

Vrlo jednostavno – recept je poznat više od pola veka.

Sedite u parkiran auto. Provedite neko vreme u njemu dok je ugašen i navikavajte se na raspored komandi, ekrana, itd. Zatim ga upalite, pa se u mestu igrajte sa svim mogućim opcijama.

Uzmite uputstvo za korišćenje automobila. Krenite da čitate od početka, koliko god dosadno i naporno bilo. 
Iznenadićete se količinom istovremeno banalnih ali i vrlo korisnih informacija koje ćete da otkrijete, a za čije biste traženje i „shvatanje“ inače potrošili sate i sate.

Takođe možete da nađete mnoštvo funkcija koje će vam se svideti, koje ćete podesiti onako kako vam odgovara i više ih nikada nećete dirati, naročito ne u toku vožnje.

Zašto je VAŽNO da poslušate gornji savet?

Zato što ćete u nekom trenutku, npr. u vožnji, a obično kada negde žurite, da poremetite neku funkciju koja će vas ometati u vožnji i nećete znati ni šta ste u stvari uradili, ni kako da se vratite na osnovna podešavanja.

Zatim ćete da proklinjete modernu tehnologiju, i one koji su se setili da „gluposti“ iz mobilnog stave u auto!

Navigacija dovodi vozače do ludila

Da, najbanalnija stvar – satelitska navigacija, koja je prisutna već „vekovima“ i na mobilnim telefonima, i na posebnim prenosnim uređajima i u okviru integrisane multimedije, i dalje nebrojenim vozačima svakodnevno kida nerve.

Istina – daleko od toga da su sve navigacije savršene. Ali u velikoj meri kriv je ljudski faktor: vozač ne skrene na vreme ili skrene u pogrešnu ulicu (svojom krivicom ili zbog kašnjenja navigacije), a zatim kreće pakao u zavisnosti od toga kakva je navigacija, koliko je precizna ili „apdejtovana“ mapa, u kojem delu grada/zemlje se uopšte nalazite...

Zato ponavljamo – kada imate vremena, odnosno kada idete na neku vožnju rutom koju ste prošli već milion puta, koristite navigaciju. Namerno promašite neko skretanje - tako ćete na vreme uočiti slabosti navigacije po pitanju „preračunavanja“ rute, da shvatite šta se desilo, uvežbati se da brzo odreagujete ili eventualno izmenite podešavanja...

Nelogičnost - mobilni u vožnji je zabranjen, a tač-skrin nije

Ova nelogičnost primećena je širom sveta, ali za sada niko ne zna kako da se nosi s njom iz prostog razloga - stvari se na polju tehnologije u automobilima suviše brzo menjaju, razne institucije ne znaju kako da „uvedu u zakonske tokove“ razne sisteme za pomoć u vožnji, odnosno polu-autonomnu ili autonomnu vožnju u zavisnosti od sistema koje auto ima...

Zaključak - jedno od rešenja

Možda bi trebalo zakonski uvesti obavezu da svaki automobil ima klasične komande za najosnovnije funkcije koje treba jasno definisati. Sa druge strane, tač-skrin bi trebalo da bude zaključan u toku vožnje, osim za npr. satelitsku navigaciju.

Ovo je na prvi pogled vrlo lako i logično rešenje, koje neki proizvođači već dugo i primenjuju, ali ukoliko se ne uvedu precizna zakonska ograničenja, teško da će svi proizvođači prihvatiti da ograniče svojim mušterijama mogućnosti koje mušterija želi.

Foto: Unsplash.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 22
Pregleda: 8741
Ocena: 5
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Zoran Bosiokovic

Dugmice naucis polozaj i ne treba da gledas. Ekran kao ekran sluzi za gledanje.

Odgovori

Andrej

Vozim Alfu Đuliju i kod nje je to riješeno na genijalan način- sa minimalno dugmića, bez tač skrina, bez raznoraznih bespotrebnih animacija na centralnom displeju, sve opcije su pregledne i lako dostupne putem kontrolora- džojstika i sve to, opet, estetski prelijepo izvedeno. Trebalo je hrabrosti u današnje vrijeme riješiti komande na taj način, skidam kapu Italijanima zbog toga!

Odgovori

Velja

Cenim da će na ovom polju uskoro da dođe do kontra-revolucije. Prvi razlog su tzv auto-piloti, od kojih nema ništa. Razlog nije tehničke, nego pravne prirode. Zamislite da vaš npr BMW koji radi sa auto-pilotom nekom greškom zgazi nekog. Ko je tu kriv ? Vi ? Pa vi niste ni vozili . Fabrika BMW - da li će oni pristati da budu odgovorni za sve svoje automobile i pod kojim uslovima ? Kad je sve tako, onda će morati da dođe do standardizacije komandi, što se već primenjuje u avio-industriji . Sve ono što potencijalno zamara i ometa vozača će biti uklonjeno. Moguće je čak i da muzički uređaji budu ograničeni snagom a ne kao danas.

Odgovori

Djordje Pesic

Ja presao sa manuelnog na automatski prenos. Ako pare dozvole, nikad se vise ne vraćam na manuelni menjač

Odgovori

Vlada

@djordje pesic..Ako si kupio nov automobil,sve ce biti u redu.A ako je polovan u pitanju,neces se navozati i pored skupog odrzavanja./Tipa promena ulja i filtera ulja uz skidanje menjaca,po fabrickoj preporuci na 60.000 km.

Ružica

Automobili ce uskoro postati usluga kao mobilni telefoni na 2 godine i menjas drugi vozice sami putem 5g pa onda 6g mreze danasnji vid transporta je vec dio proslosti kao kada se preslo sa kocije na automobil i svi vikali kome to treba

Odgovori

Blingaro

Uf, jedva sam razumeo šta je pisac hteo da kaže. Znaš li ti za tačku na kraju rečenice?

Nenad

Kada je u pitanju bezbednost nema razlike da li se kuca poruka na mobilnom ili traži određena funkcija na tač skrinu, posebno kod nekih proizvođača. U oba slučaja predugo je pogled van puta.

Odgovori

RAJKO KUKURAJKO

Ne samo da su opasni, vec su totalno neprakticni, vecu glupost nisu mogli da smisle, i onda slag na torti je sto je zakonom zabranjena upotreba mobilnog telefona u autu, a CEO auto ti je jedan veliki mobilni telefon...

Odgovori

Tosic Zoran

Izgubio se sluh zvuka motora.Ne samo za mehanicare,nego i vozače!?Digitalne i tač aplikacije doce nam glave!Skrece se paznja na detalje koje su nebitni ,a ugrozava bezbenost saobracaja!

Odgovori

kole

Proizvodjaci su vise okrenuti mladjoj klijenteli sto je i logicno, jer oni su kupci za buducnost. Ali avaj, njih kola sve manje zanimaju i gledaju samo njihovu upotrebnu vrednost bez one strasti i zaljubljenosti u auto tehniku koja je nas pokretala da radimo po dva posla samo da dodjemo do bilo kakvog vozila. Zato im podilaze ovom digitalizacijom ne misleci na stariju analognu generaciju. Mozda je resenje da svaki auto moze da se dobije sa potpunim Touch screen sistemom ili verzija sa osnovnim komandama na dugmice i tockice. Ako moze levi i desni volan, moze i par dugmica pride.

Odgovori

kole

Proizvodjaci su vise okrenuti mladjoj klijenteli sto je i logicno, jer oni su kupci za buducnost. Ali avaj, njih kola sve manje zanimaju i gledaju samo njihovu upotrebnu vrednost bez one strasti i zaljubljenosti u auto tehniku koja je nas pokretala da radimo po dva posla samo da dodjemo do bilo kakvog vozila. Zato im podilaze ovom digitalizacijom ne misleci na stariju analognu generaciju. Mozda je resenje da svaki auto moze da se dobije sa potpunim Touch screen sistemom ili verzija sa osnovnim komandama na dugmice i tockice. Ako moze levi i desni volan, moze i par dugmica pride.

Odgovori

blingaro

Kako je krenulo, uskoro će, kao i u avionu, pored vozača biti neophodan i suvozač.

Odgovori

Nevolem

Meni bi bilo idealno da moj auto ima koncept instrumenata: -glavna tabla, nema veze kojeg je formata (analogna ili digitalna) samo da nema efekte animacije koji bi odvlačili pažnju. -headup display za osnove navigacije (samo strelica za pravac) i brzinu kretanja. -na volanu osnovne komande multimedije i telefona. -centralna konzola, komande klime i ostalo sa što većim dugmićima. A ja sam ću se maksimalno truditi da nikada ne kupim auto sa sledećim džidžabidžama: start-stop sistem, bilo šta sa prefiksom auto a da utiče na upravljanje ili kočenje i naravno auto sa automatskim menjačem.

Odgovori

xxx

Ne znam da li ste ikada vozili, ali Vam toplo preporučujem da bar provozate auto sa automatskim menjačem. Promenićete mišljenje 100%.

Vlada

Tekst je odlican..Tac skrin je glupost proizvodjaca.Svi zele tehnoloske inovacije,a zaboravljaju ono najvaznije,bezbednost u voznji..Dakle,gledanje u tac skrin i voziti,je ravno samoubistvu za volanom.Totalno neprakticno i nebezbedno..Uopste ga ne koristim u voznji.Eventualno dok cekam na semaforu,obavim sta zelim i to je..Navigaciju necu ni da komentarisem,jer cesto zbunjuje.Nastojim da je sto manje koristim..

Odgovori

samo

Da njima toliko stalo do bezbednosti svih nas, ne bi pojacavali konstantno snagu motora u nedogled, sta ce putnickom porodicnom automobilu preko 200 ks? Kao i ovi pomenuti ekrani na dodir, a o preglednosti novih vozila da i ne pricam. Ali, za nevezivanje pojasa kazna, za koriscenje mobilnog u toku voznje kazna, za ne nosenje zastitne kacige na motoru kazna. I onda kao nije cilj otimati pare od naroda nego bezbednost, ma ajte molim vas...

Budjoni

Puna su groblja zagriženih tač-skrin-ovaca. Dozvoljena brzina na auto-putu 130, vozilo predje 36 metara u jednoj sekundi. Uočavanje situacije+psihička sekunda+sklanjanje prsta sa ekrana+reakcija i prešli ste metara u idelanim uslovima. Samo odareni mogu da tač-skrin-uju držeći mobilni medj nogama, dok su im obe ruke na volanu. Na cenralnoj konzoli to ne mogi čak ni oni. Ne žalim idiote za volanom, samo ubijaju druge zato je sve više saobraćajki sa teškim posledicama. Zabraniti proizvodnju vozila sa tač-skirn ekranima, inače će groblja sve više da se pune. Ni lud, ni zbunjen samo normalan.

Odgovori

Pijandurista

Ne brini se. Tac ekrani ce uveliko pocrkati dok takvi automobili dodju na placeve u Srbiju za 15 godina. Softver ce biti neupotrebljiv zato sto ce biti outdate.

samo

po pitanju jednostavnosti i logicnosti, svih komandi, dugmica, VW je prednjacio na tom polju. Medjutim, zadnjih par godina su i oni uprskali stvar po tom pitanju, pogotovo sa golfom 8.

Odgovori

Rasa

Iskreno, noviji automobili su izgubili totalno dusu, i nimalo mi se ne svidjaju tablet tehnologije, cocpit je izgubio svaki smisao, nadam se i navijam za “cajgere” u svakom smislu, preterali su!

Odgovori

Ok

Vecu glupost ne procitah skoro

Odgovori