Previše motociklista među stradalima: mali udeo u saobraćaju, ali veliki u broju žrtava

Letnja sezona je sada već u punom jeku, na ulicama i putevima je ogroman broj motociklista, biciklista i vozača trotineta, ali su stari problemi, kada je njihova bezbednost u pitanju, nažalost i dalje prisutni. Samo tokom juna, nekoliko ljudi je izgubilo život upravo na motociklu, a prema podacima saobraćajne policije vozači motocikala i mopeda učestvuju u čak 12% svih smrtnih ishoda u saobraćaju. Zato smo se obratili pukovniku Slaviši Lakićeviću, načelniku Uprave saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova, kako bi smo dobili jasniju sliku šta se dešava na našim drumovima i zašto nam toliko stradaju vozači dvotočkaša.
Rizik sve veći iz godine u godinu
Tokom 2024. godine, u saobraćajnim nezgodama u Srbiji poginulo je 514 osoba. Teško su povređene 3.714 osobe, a lakše povrede zadobilo je nešto manje od 16.000 ljudi. Među poginulima, vozači dvotočkaša (motocikala i mopeda, bicikala i električnih trotineta) činili su 21% (ukupno 106 osoba). „Ovo je zabrinjavajuća statistika, posebno kada znamo da recimo motocikli i mopedi čine samo oko tri odsto voznog parka u Srbiji“, upozorava Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije.
On dodaje da posebno zabrinjava što broj smrtno stradalih među vozačima dvotočkaša raste u poređenju sa prethodnim godinama. Primera radi, u 2023. godini stradalo je 86 osoba, u 2024. za 20 više… Šta su uzroci? Podaci kažu, pre svega mobilni telefon, ali i alkohol…
Često su i krivci: gotovo polovina nezgoda izazvana od strane vozača motocikala i mopeda
U 2024. godini evidentirano je ukupno nešto manje od 1.500 saobraćajnih nezgoda sa učešćem motocikala i 387 sa mopedom. Od toga, vozači motocikala izazvali su 582 udesa (oko 40%), dok su vozači mopeda bili krivci u 199 slučajeva (više od 50%). U ovakvim situacijama policija često pooštrava kontrolu saobraćaja, a jedna takva akcija odvila se krajem maja ove godine. Reč je o sinhronizovanoj akciji u 34 evropske zemlje, koje su članice organizacije "Roadpol". Kako kaže načelnik Lakićević, za tri dana pojačane kontrole dvotočkaša otkriveno je preko 900 prekršaja (kontrolisano preko 3.000 vozača). „Najčešći prekršaj je nenošenje zaštitne kacige, što je jako opasno. Kaciga mora da bude osnov bezbednosti svakog vozača dvotočkaša. Imali smo takođe preko 100 vozača koji su bili pod dejstvom alkohola, a veliki broj prekršaja počinili su biciklisti“, konstatuje načelnik Uprave saobraćajne policije.
Biciklisti i vozači električnih trotineta: broj nesreća raste, ali smrtnost niža
Tokom 2024. život je izgubila 41 osoba vozeći bicikl. Kada su u pitanju trotineti, zabeležene su 103 saobraćajne nezgode, a nažalost jedna osoba je izgubila život, dok su 82 osobe zadobile teške i lake povrede. Vozači električnih trotineta i drugih lakih električnih vozila počinil su oko 1.000 prekršaja, najčešće zbog nekorišćenja zaštitne kacige i nenošenja svetloodbojnog prsluka.
Iz svih ovih podataka može se zaključiti da uprkos relativno malom udelu u ukupnom broju vozila, vozači dvotočkaša i dalje čine zabrinjavajuće visok procenat stradalih u saobraćaju. Ovi podaci jasno ukazuju na potrebu za pojačanom edukacijom, strožom kontrolom i većom ličnom odgovornošću svih učesnika na dva točka.
Foto: Shutterstock.com