Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Od ponedeljka i zvanično počinje uvoz polovnjaka iz Amerike

Od ponedeljka i zvanično počinje uvoz polovnjaka iz Amerike
Postavljeno 27.09.2024. u 13:14
Autor: Petar Veličković

Početkom primene Pravilnika o ispitivanju od ponedeljka i zvanično kreće ono što je dugo najavljivano – uvoz polovnjaka iz Amerike, potvrđeno je sajtu Polovni automobili u Agenciji za bezbednost saobraćaja. 

Kako je za naš sajt pojasnio Milan Milojević načelnik sektora za vozila Agencije, ovaj pravilnik odnosiće se za sada na putnička i laka teretna vozila (kategorije M1 i N1). On dodaje da će sistem funkcionisati po modelu koji je preuzet iz evropske direktive, a koja se bavi homologacijom celog vozila. 

„Mi smo propisali alternativne zahteve koje će vozilo morati da ispuni kako bi moglo da dobije uverenje Agencije, a oni su proistekli iz evropskog propisa. Glavni cilj nam je bio da vozila koja dolaze u našu zemlju budu pre svega bezbedna. To između ostalog podrazumeva da u Srbiji mogu da se registruju samo vozila za koja imamo jasne dokaze da su uređaji i oprema, kao i vozilo u celini upodobljeni, odnosno da ispunjavaju alternativne zahteve iz Pravilnika o ispitivanju vozila... Dakle, ako imamo dokaz da su na vozilu koje stigne sa američkog tržišta kočnice homologovane, da automobil ima homologaciju za sigurnosni pojas, svetlosne uređaje, svega što se tiče bezbednosti, moći će da se izda Uverenje i da se takvo vozilo registruje“, napominje Milojević.

Podsetimo, vozila iz Amerike imaju određene razlike u odnosu na vozila evropskih proizvođača. Pre svega tu mislimo na snop svetala, prikaz brzine na odometrima (kod „amerikanaca“ je u miljama), drugačije standarde za emisiju štetnih gasova... Zbog tih razloga, do sada nije bio moguć njihov uvoz. Sada su, prvo zahvaljujući izmeni člana 249 Zakona o bezbednosti saobraćaja, a zatim i usvajanjem izmenjenog Pravilnika o ispitivanju vozila stvoreni uslovi da ova vozila dobiju odgovarajuće uverenje. 

Ko će raditi pregled vozila i koliko će koštati? 

Sve ovo će proveravati pravna lica koja su dobila ovlašćenje Agencije za bezbednost saobraćaja, a to su, kako nam je potvrdio Milan Milojević Centar za motorna vozila Auto-moto saveza Srbije i laboratorija Mašinskog fakulteta u Beogradu. U ovom momentu nije poznato koliko će koštati modifikacije, odnosno recimo prepravka snopa svetala ili pokazivača pravca, ali se cena samog uverenja Agencije neće menjati (3.000 dinara, uz administrativnu taksu).

Bez uvoza polovnjaka iz Kine

Početak primene Pravilnika o ispitivanju ne znači da će biti dozvoljen uvoz polovnjaka sa drugih tržišta, kao što je recimo Kina. Naime, iako je još prvog jula ove godine počeo da važi Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, koji predviđa prvo smanjenje, a posle pet godina i ukidanje carine na uvoz polovnih vozila iz Kine, pitanje je kada će našim propisima to biti omogućeno. Problem je, kako saznajemo što za kineska polovna vozila nema dokumentacije na osnovu koje bi mogla da se radi homologacija. Tek nedavno su pojedini veliki kineski proizvođači počeli da prilagođavaju vozila jednobraznim tehničkim uslovima koji se primenjuju u Evropskoj uniji, ali je reč o električnim automobilima.   

Foto: Shutterstock.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 7
Pregleda: 19598
Ocena: 4.6
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Wladimir

I logično bi bilo i nadasve pošteno da se sada uvede i pravedna registracija na osnovu vrednosti vozila i tehnički pregled na svake dve godine, mislim, poštenije je da lovatori plate više. U suprotnom, ova bulumenta vlasnika punoletnih polovnjaka može da se odmetne u neke proteste protiv nelegitimnog predsednika i sekte i sveopšte pljačke.

Odgovori

dragan

Da li Amerika znaci da moz eda se uvozi i iz Kanade. Ona je na americkom kontinrntu . Nije receno iz USA onda bi bilo jasno.

Odgovori

Miloš

U Kanadi se koriste litri i kilometri(i francuski...) tako da je zanimljivo pitanje. Ali je nama Amerika - Amerika. Tako da će pre biti Finiks nego Miramići...

Miloš

Može u meniju promena milje u km, mpg u litre, psi u bar...Teško je naći čak i starije vozilo kojem je sat samo u miljama. Problem su crveni žmigavci, mada može zamena štopova za euro spec. Mislim da će uvoz ići jako slabo. Velike kubikaže/benzin...videćemo...

Odgovori

Joja

A ispitivanje i uverenje amss prava sitnica 100000...ccc

Srba

Druze nije njima primarni cilj sam uvoz vec da uzmu harač od nasih koji su vec šipovali aute ovde i voze ih dobrim delom sa isteklim osiguranjima,nanjuse svaku priliku kao mačka miša

Predrag Sljivic

Jel se to odnosi i na vozila iz Kanade ? Posto je to Severna Amerika, ili ste mislili samo na USA ? Razjasnite to malo lepse i pismenije, hvala :)

Odgovori